Европейците укриват по 2000 евро данъци годишно

21.05.2013 | 15:55
по статията работи: Ралица Стоянова
Страните членки да намалят наполовина несъбраните данъци до 2020 г., настоява ЕП
Европейците укриват по 2000 евро данъци годишно
Снимка: Thinkstock/Guliver

Страните членки да се обединят и до 2020 г. да намалят наполовина пропастта от 1 трилион евро несъбрани данъци годишно. Това се посочва в резолюция, гласувана от Европейския парламент.

Депутатите настояват правителствата да приемат инструменти за  ограничаването на данъчните убежища, да затворят вратичките за избягване на данъци и да противодействат на агресивното данъчно планиране. Втори проект за резолюция, също гласувана днес (21 май), се фокусира върху другите ползи за държавите членки от по-добрата координация на данъчните им системи, посочват от пресцентъра на ЕП.

„Мащабите на трансграничните данъчни измами са скандални и едностранните мерки не са достатъчно противодействие“, заяви Мойца Клева Кекуш (С&Д, Словения), докладчик за укриването на данъци.

„Имаме нужда от обща платформа за обмен на данъчна информация през следващите години, както и данъчни системи, които да допринасят за икономическия растеж. Имаме нужда не от по-големи данъци, а от това, повече хора и компании да си ги плащат“, заяви Илдико Гал-Пелц (ЕНП, Унгария), докладчик за годишния доклад за данъчното облагане.

Запълване на данъчната пропаст

Очевидна е нуждата от затваряне на „данъчната пропаст“ от незаконни измами и укриване, както и избягване на облагане и агресивното данъчно планиране, което се възползва от вратички в законодателството, несъответствия между данъчните системи и липса на международно сътрудничество в рамките на ЕС, се казва в текста, подготвен от Кекуш. Несъбраните данъци са достигнали до средно 2000 евро на европейски гражданин годишно, става ясно от текста.

Черен списък на данъчните убежища

Борбата с данъчните измами и избягването на облагане изисква от страните членки да се обединят около общи критерии за ясно дефиниране на понятието „данъчно убежище“ и да изготвят общ черен списък.

Без обществено финансиране на данъчни измамници

Държавите членки, които кандидатстват за европейско финансиране за подобрения в събирането на данъци и борбата с данъчните измами, трябва да продължат усилията в посока борба с прането на пари, укриването на доходи и агресивното данъчно планиране, заявяват депутатите.

Европейски средства не бива да достигат до компании, които нарушават изискванията на ЕС, а на всеки конкурс за обществена поръчка е необходима проверка за минали данъчни нарушения. Властите трябва да могат да прекратяват договорите, ако изпълнителят последователно нарушава данъчните си задължения, става ясно от текста.

За да се справят с данъчните измами, страните членки трябва да използват и данните за моторни превозни средства, земи и яхти, анонимни сигнали за корупция и журналистически източници.

Митници и ДДС

Тъй като данъците не се управляват на ниво ЕС, ще бъде задължение на страните членки да усилят борбата срещу измамите. Депутатите в ЕП ще работят заедно с тях, за да хармонизират системите, да ограничат пренасочването на печалбите към убежищата и да подобрят проверката на митнически и данъчни данни за измами с ДДС.

Депутатите настояват и за многонационален форум, целящ постигането на по-голяма прозрачност и обмен на информация. Те отбелязаха, че избягването на данъци е довело до загуби в размер на 125 милиарда евро в развиващите се страни, което е два пъти повече от получената от тях международна помощ.

С цел увеличаването на потенциала за икономически растеж на ЕС и минимализирането на вредната данъчна конкуренция, в резолюцията за годишния доклад за данъчното облагане, депутатите предлагат да се въведе система „данъчна змия“, улесняваща координацията в ЕС и предоставяща информация за намаленията и увеличенията в данъчната структура във всяка държава.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 18.11   1095 г. – Под ръководството на папа Урбан II във френския град Клермон започва Събор на католическата църква, на който е огласена Свещената война –...