Първите косвени последици от руското ембарго вече са факт. Евтина европейска продукция залива родните пазари като плодовете и зеленчуците са основно от Гърция и Полша. Стоките от тези страни минават безпрепятствено през границите и подбиват цените у нас.
Министерствата на финансите и земеделието готвят мерки за затягане на контрола по границите, за да се ограничи вносът на евтината селскостопанска продукция. Идеята е да се подпомогнат родните производители заради руското ембарго от последните седмици, съобщава „Преса“.
Земеделският министър Васил Грудев посочи, че затягането на контрола ще включва увеличаване на броя на проверяваните и пломбираните превозни средства, както и засилени инспекции по тържищата и пазарите.
Заради забраната за внос на редица земеделски продукти в Русия, се забелязва засилване на нелегалния импорт в страната ни. Има фирми еднодневки, които внасят без документи и изчезват след 2-3 седмици. Те не плащат ДДС, заяви финансовият министър Румен Порожанов.
Специалистите са категорични, че дъмпинговите доставки се правят от дребни търговци с оборот под 50 000 лв., които са регистрирани по ДДС. Данъчният ефект от тяхната дейност може да бъде забелязан чак на следващата година.
Следващата седмица министър Грудев ще обсъди с еврокомисаря с ресор „Земеделие“ Дачиан Чолош възможностите за компенсация на производителите. Преките щети от ембаргото се изчисляват на 5-10 млн. лева, стана ясно преди няколко седмици. Предстои оценка и на косвените.
От днес (1 септември) започва и приемът на заявки за подпомагане на земеделски стопани, ощетени от руското ембарго.