Международните полети от и за страните от Европейския съюз може да бъдат изключени от ограниченията върху изхвърляните вредни емисии за поне още четири години, с което ще се даде още време на ООН да въведат глобална система за ограничаване на този вид замърсяване, пише "Ройтерс".
Отлагането на срока, който беше началото на 2017 г., е предложено днес от Европейския съюз като е мотивирано от това да се избегне този път напрежението, което се създава от 2012 г., когато отново имаше идея лимитите да обхванат всички полети.
Това предложение беше веднага атакувано от защитниците на екоизискванията, които се противопоставиха и на сделката на Организацията за гражданско въздухоплаване - ICAO, постигната през октомври, за отлагане на ограниченията върху вредните емисии.
Авиокомпаниите, които пък подкрепиха тази сделка, при която орязването на емисиите няма да е задължително до 2027 г., приветстват предложението на ЕС.
Европейският парламент определи сделката с ICAO като не особено амбициозна. Европейската комисия пък ще трябва да прегледа детайлите по нея, когато станат известни детайлите от схемата, която ще предложи ООН.
На оценка ще се подложи и системата за оценка на емисиите от полети в рамките на Европа, обясняват от ЕС, откъдето посочват, че всички възможности са на масата, включително и тази европейската схема да бъде отменена, когато глобалната влезе в сила, за да не се получи дублиране.
"Европейският съюз сега е съсредоточен върху това да се разработи и задейства глобална схема", коментира Виолета Булк, еврокомисар по транспорта.
Европейският съюз беше вменил от 2012 г. на авиопревозвачите да купуват кредити за международните си полети, но оттегли това задължение след като няколко страни обявиха, че това нарушава техния суверенитет, а Китай заплаши да отмени направените поръчки за нови самолети от "Ербъс".
Агенцията посочва, че чрез действащата европейска схема емисиите се държат в определени граници, докато сделката с ICAO позволява на превозвачите да ги увеличават неограничено като купуват карбонови кредити от екологични проекти.
Авиацията, която произвежда около 2 на сто от емисиите от въглероден двуокис, бе изключена от климатичното споразумение от Париж, а от екоорганизациите коментират, че сделката с ICAO не е съвместима с целта да се ограничат климатичните промени.
"Еврокомисията отново реши да отмени единствената ефективна мярка, с която регулира емисиите, изхвърляни от авиокомпаниите и то в полза на сделка, която отстои на години от осъществяването си и която може никога да не намали ефекта върху околната среда от полетите", коментира Бил Хемингс, авиационен директор в Transport & Environment.