Еврозоната завърши последното тримесечие на 2014 г. с най-лошите показатели за последната повече от година. Условията за правене на бизнес за страните, влизащи в нея, се влошиха и принудиха Европейската централна банка (ЕЦБ) да предприеме мерки срещу това, показва изследване, пише „Ройтерс“.
Предприетите от страните в еврозоната мерки не бяха достатъчни, за да подобрят икономическите условия. Това доведе до осезаем спад във Франция и Италия, както и в най-голямата европейска икономика – германската.
„Слабият индекс на производствената активност, отчетен през декември в еврозоната, ще предизвика като реакция по-сериозна стимулираща политика от страна на централните банки на държавите. В това число влизат количествени улеснения, които трябва да бъдат предприети възможно най-скоро“, коментира Крис Уилямсън, който е икономист в агенцията за проучвания Markit.
Според данните за декември, на база резултатите на хиляди компании, работещи на територията на еврозоната, става ясно, че индексът на производствената активност е под предварително прогнозираните 51,7 процентни пункта и се равнява на 51,4 процентни пункта.
„Това отчита слабо подобрение от отчетените през ноември 51,1 процентни пункта. Така за повече от година и половина той се задържа над границата от 50 процентни пункта, която дели икономическия растеж от свиването“, коментира Уилямсън. Той подчертава обаче, че растежът на брутния вътрешен продукт (БВП) за последното тримесечие на 2014 г. е минимален – в рамките на 0,1%.
„Страните от еврозоната ще разглеждат 2014 г. като годината на косъм от рецесията. Въпреки че за сега тя беше избегната слабите показатели сочат, че е възможен нов спад през 2015 г.“, предупреждава икономистът.