Електроенергийната система на страната работи нормално

07.01.2009 | 08:47
по статията работи: Петър Чернев
Няма опасност софиянци да останат без парно
Електроенергийната система на страната работи нормално

Електроенергийната система на страната работи нормално.

Това съобщи Атанас Съйков, директор на дирекция "Управление при кризи" при Министерството на икономиката и енергетиката (МИЕ), цитиран от Агенция "Фокус".

Няма увеличение на потреблението на електроенергия тази сутрин. 6780 мегавата е консумацията в момента. По думите на Съйков това се дължи на кампанията от вчера за намаляване на консумацията в кризисната ситуация и на по-високите температури навън.

Готов е графикът, по който големите индустриални потребители ще получават газ в рамките на 4.5 млн. куб. м на денонощие от газохранилището в Чирен и от Галата. На среща днес в 10.00 часа с министъра на икономиката Петър Димитров те ще се запознаят с него.

Топлофикациите трябва в рамките на денонощието и утре могат да преминат на алтернативно гориво.

Технологичният процес за това е над 12 часа. Цяла нощ мазутът е подгряван. Съйков обясни, че ситуацията е безпрецедентна - за първи път откакто е газифицирана България има пълно спиране на доставките от руски газ.

Направени са заявки към „Лукойл” за извозване на съответни количества мазут. ”Лукойл” има над 300 000 тона на склад и може да поеме повишената консумация.

Няма опасност софиянци да останат без парно.

Намалена е единствено температурата, която се подава към абонатните станции. Това каза председателят на Асоциацията на топлофикациите Валентин Терзийски. В топлофикациите в Бургас, Плевен и Враца температурата на подаващата вода е около 65-66 градуса. В София нейната температура е между 55 и 60 градуса.

Вчера „Топлофикация” - Казанлък е била със спряно подаване на газ. Проведени са разговори с диспечерите и е осигурено минимално количество от около 500 куб. м на час. Друга аномалия е имало при "Далкия" - Варна. Там газоподаването е било преустановено. След разговори с диспечерите вече има осигурени минимални количества от около 600 кубика, снощи количеството е трябвало да бъде повишено на 2000-2500 кубика на час.

По други топлофикации ограниченията са в рамките на приемливите количества, така че да могат да се поддържат системите и да се премине към мазут.
Терзийски припомни, че 72 часа е технологичното време за преминаване към мазут.

„В много от дружествата е започнало подгряване още на 5 януари следобед, защото още на 3 януари сутринта ни изненадаха с ограничаване на доставките за България, което предполагаше някакви последващи действия. Там, където системите позволяваха да започне такова нещо, на 5 януари вечерта започнахме решение да започне подгряване на някои от алтернативните горива", обясни той.

Според Терзийски, ако не са възстановени доставките на природен газ, топлофикациите ще останат на работа на мазут дори след изтичането на екологичния срок за използването му. Приоритетно ще бъде непрекъснатост на обезпечаването на топлоснабдяването, а от екологичния ефект ще се търпят последствия след приключване на кризата.
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 25.11   1120 г. – Белия кораб потъва близо до Нормандския бряг. 1667 г. – Опустошително земетресение в Кавказ причинява смъртта на 80 хил. души. 1741 г. – С...