Новите страни-членки на ЕС са представени твърде постно в новата дипломатическа служба на Съюза и по високите постове на европейските институции, заяви естонският президент Томас Илвес, цитиран от EUobserver.
„За да не бъдем голословни, нека погледнем цифрите. От общо 158 делегации на ЕС в чужбина само една е ръководена от дипломат от новите страни-членки”, твърди Илвес. Естонският президент има предвид унгареца Херман Янус, ръководител на дипломатическата служба на ЕС в Норвегия.
Към момента топ дипломати на ЕС са предимно кадри от Франция, Германия, Великобритания и Испания. Принципите на разпределение също са ясни – например френскоговорящите отиват към бившите френски колонии, предимно в Африка, а испаноговорящите към Латинска Америка.
От 1 декември съгласно Лисабонския договор се създава Служба по външните работи на ЕС. Нейната цел е да съгласува външната политика на Съюза. Досега ЕС имаше делегации в чужбина, но вече техният статут става „посолства”. Набирането на персонал най-вероятно ще се извършва от националните дипломатически служби, т.е. статуквото едва ли ще се промени много.
Освен дипломатическите служби естонският президент Илвес визира и различните дирекции в ЕК. Всяка страна-членка си има комисар, но дневната работа по провеждане на политиките на различните дирекции се води от директори, повечето от които отново са от Западна Европа. „Има 41 директори към дирекциите на ЕК и нито един не е от нова страна-членка. Това е факт, не празни приказки. Г-н Ван Ромпуй, променете нещата”, призова Илвес новия президент на ЕС.