Етикетите "био" и "еко" - търговски трик

02.06.2011 | 09:32
по статията работи:
В до 90% от случаите потребителите не са знаели какво консумират, отчетоха от Intertek Moody
Етикетите "био" и "еко" - търговски трик

Търговските вериги у нас масово продават стоки, без да искат сертификати за безопасност. Това заяви Иван Савов, регионален директор на сертифициращата компания Intertek Moody. По думите му досега почти не сме имали сертифицирани за сигурност продукти на нашите щандове. В до 90% от случаите потребителите не са знаели какво консумират, пише в днешния си брой вестник "Стандарт".

Етикетите "еко" и "био" са търговски трик - създават добър имидж, но за потребителите нямат особена стойност, твърди регионалният директор. Според него всяка страна си има собствени стандарти и правила за проверка на "органични" продукти, които са доста различни и със съмнителна надеждност. А сега в България тъкмо започват да се дават евросубсидии за милиони за еко храни.

Мениджърът остро разкритикува двойните стандарти, които мултинационалните търговски вериги прилагат у нас и в чужбина. И даде пример как в Германия те изискват от доставчиците на храни сертификати, а в българските си магазини - не. Излиза, че сме втора ръка европейци, едва отскоро има промяна, след като се вдигна шум за разликите, коментира бизнесменът, цитиран в днешния брой на вестник "Сега".

В понеделник ще бъде проведена среща със земеделския министър Мирослав Найденов. На нея ще се обсъди засилване на контрола над продаваните във веригите продукти и изискването на сертификати. На срещата ще бъде поискано още засилване на контрола от Българската служба за акредитация върху издаваните сертификати.

У нас има само около 20 сертифицирани производители на плодове и зеленчуци. Този вид стока се счита за най- рисков, тъй като досега именно в производството на плодове и зеленчуци масово не са се искали сертификати за безопасност. Затова и сертифициращите компании ще насочат вниманието си към хранителния сектор, където потенциално са най-големите заплахи, допълни Савов. Очаква се у нас да бъдат открити нови лаборатории за изследване на качеството на продуктите до края на годината. За последните 10 години от страната са изтекли между 60 и 80 млн. евро към чужди лаборатории заради липсата на капацитет у нас.

В България има пазар на сертификати - всеки може да си купи документ, че стоката му е висококачествена или че производственият процес е безопасен и отговаря на високи стандарти, твърди Савов. Проблемът е глобален. В Индия тази търговия е още по-развита, но у нас явлението опасно се разраства, като и международно признати, и неакредитирани организации продават документи. Мениджърът даде пример със случай, при който тест зад граница показал, че в стоката има пестициди, а наша лаборатория издала документ, че всичко е наред.

Има и фирми, които фалшифицират сертификати. От "Интертек Муди" например хванали свой бивш клиент, който подправил документ с изтекъл срок, за да го освежи. Собственикът на фирмата измамник е екс-чиновник, заемал много висока позиция в правителството. От "Интертек-Муди" вече са в контакт със спецзвеното в ГДБОП, което се занимава с измамите при обществените поръчки. Бизнесгрупата е предложила да обучи антимафиотите в разпознаване на фалшиви сертификати. Министър Цветан Цветанов потвърдил с писмо готовността на МВР да си партнира с компанията.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 22.01   1690 г. – Индианското племе Ирокези подписва мирен договор с британските власти в Северна Америка. 1723 г. – В Русия е издадена заповед за борба с...