Около 30% от заведенията в Благоевград се очаква да фалират през есента и зимата,
Прогнозата е на Сдружението на хотелиерите, ресторантьорите и туроператорите в областния град. Според собствениците на заведения заради забраната за пушене в закрити помещения, още от сега се усеща спад в оборотите с около 10-20%, информира БНТ.
Членовете на Сдружението обмислят как може да се спасят от фалит малките заведения, където не се предлага храна, а оборотите се правят само от кафе, сокове и безалкохолни напитки.
В България има начин за заобикаляне на забраната за пушене. По този повод Павел Иванов - председател на Сдружението на хотелиерите, ресторнтьорите и туроператорите в Благоевград, разказва "Ако се обособи като частен клуб, все едно че е на домашни условия, но трябва да се изваждат нови документи, което е доста трудно и се съмнявам дали ще стане".
Заради отлива на клиенти от различните заведения за хранене в Благоевград се очаква стотици бармани и сервитьори, които са предимно млади хора, да останат без работа.
1 юни беше първият работен ден, в който тютюневият дим на обществени места е забранен. От полунощ влезе в сила ограничението, според което се забранява пушенето в заведения, офиси, детски площадки, футболни игрища. Още в първите часове след 0:00 часа започнаха проверки за спазване на забраната. Инспектори на Столичната софийската регионална здравна инспекция, подкрепени от полиция, тръгнаха из нощните заведения.
Впоследствие стана ясно, че законът не е дал ясна рамка за това какво значи терминът "на закрито". В заведения с две стени, например, инспекторите позволяват да се пуши, а с три – не позволяват.