Къде (не) може да се пуши?

12.06.2012 | 09:54
по статията работи: Ралица Стоянова
В заведения с две стени пушенето е разрешено, с три - не
Къде (не) може да се пуши?

От 1 юни е в сила забраната за тютюнопушене в закрити обществени пространства. В цялата страна текат проверки по заведенията за нарушители. Оказва се обаче, че законът не е дал ясна рамка за това какво значи терминът "на закрито".

В заведения с две стени, например, инспекторите позволяват да се пуши, а с три – не позволяват.

"Единствено съдът може да каже дали нашите препоръки са правилни", заяви Димитър Димитров, директор на дирекция "Обществено здраве" в здравното министерство пред bTV. Що се отнася до офисите задължение на собствениците или управителите на фирмите е да забранят пушенето в сградата и да следят забраната да се спазва. "Контролът, който налагаме, не е всемогъщ. Ако някои реши да шикалкави, не можем да му попречим", допълни Димитров.

Броят на проверяващите никак не е малък, но без полиция те не могат да глобяват. Затова здравните власти са изправени пред дилемата колко полицаи да командироват, така че здравните инспектори да вършат работата си ефективно.

Що се отнася до плажовете, те са открити обществени места, тоест там е позволено да се пуши, уточни Димитров.

От Министерството на здравеопазването отговарят на най-често задаваните въпроси за прилагането на забраните и ограниченията за тютюнопушене, въведени със Закона за здравето.

Каква е дефиницията за закрити обществени места?

В Закона за здравето не е разписана легална дефиниция на понятието "закрито обществено място”. В 1а от допълнителните разпоредби на Закона за здравето е дадено определение за "обществени места”. Това са всички места, които са обществено достъпни и/или предназначени за обществено ползване, без оглед на собствеността или правото на достъп. Направеното изброяване на обществените места в посочената разпоредба е примерно, а не изчерпателно.

По пътя на тълкуването за изясняване смисъла на понятието за закрито обществено място в съответствие с целта на закона, приемаме, че закрито обществено място е закрито помещение или пространство, което е покрито с покрив/навес и има най-малко три плътни стени/страни, без оглед на материала, използван за покрива/навеса, стените/страните, и без оглед на това дали структурата е постоянна или временна.

Приема ли се за закрито обществено място лятна градина в заведение за хранене и развлечение със слънцезащитен навес и странични ветроупорни завеси?

Открито обществено място е всяко обществено място, което не е закрито, проветриво е и има естествена въздушна циркулация. Приемаме, че обществено място, което е покрито с покрив/навес и има най-много две плътни стени/страни е открито обществено място. В конкретния случай лятната градина е открито обществено място при наличието на навес и две странични ветроупорни завеси.

Ако в заведение за хранене и развлечение – кафе аперитив, има помещение, чиито странични части се отварят през летния сезон, приема ли се за закрито обществено място?

Открито обществено място е всяко обществено място, което не е закрито, проветриво е и има естествена въздушна циркулация. В случай, че с отварянето на страничните части на помещението се осигурява естествена циркулация на въздуха, се приема, че обектът е открито обществено място.

Разрешено ли е тютюнопушенето на открита площ към закрито обществено място, на която има обособен детски кът със съоръжения за игра?

Съгласно Закона за здравето тютюнопушенето на площадки за игра е забранено. Откритата площадка за игра е обществено достъпна открита площ, предназначена за игри, с подходящо за целта устройство, настилка и съоръжения за игра. Обособеният на открито детски кът със съоръжения за игра отговаря на характеристиките на открита площадка за игра, поради което на неговата територия тютюнопушенето е забранено.

Границите на площадките за игра, на които тютюнопушенето не е разрешено, следва да са ясно обособени и разграничени от останалата част на съответния обект - заведение за хранене и развлечение, търговски обект, хотел, бензиностанция и др.

Как се разрешава проблемът с тютюнопушенето в заведение за хранене и развлечение с разположени маси на открита площ, намираща се непосредствено до площадка за игра в междублоково пространство?

Тютюнопушенето на открита площ към заведение за хранене и развлечение е разрешено при условие, че откритата площ не е част от прилежащия терен на площадката за игра.

Разрешено ли е тютюнопушенето в открита лятна градина към заведение за хранене и развлечение, в случаите когато има посетители – деца?

Няма нормативна забрана за тютюнопушене в този случай. Пасивното тютюнопушене от деца е отговорност на родителите, когато са на открито място. Тютюнопушенето в откритата лятна градина ще е забранено в случай, че там е организирано мероприятие за деца и ученици.

Разрешено ли е тютюнопушенето на тераси и балкони към закрити обществени места?

Тютюнопушенето на тераси и балкони, като открити пространства, не е забранено.

Забранено ли е тютюнопушенето на открито в плувен комплекс, на територията на който се намират питейни заведения и който не се използва за спортни мероприятия, а за развлекателни цели?

На откритите плувни басейни, като спортни обекти, тютюнопушенето е забранено единствено в случай, че там се организират спортни или културни прояви, през периода на тяхното провеждане.

Забранено ли е тютюнопушенето на прилежащите тротоари на детски площадки?

Тютюнопушенето е забранено само на прилежащия терен на площадката за игра. Забраната за тютюнопушене не се отнася за прилежащите тротоари на площадките за игра.

Забранено ли е тютюнопушенето на прилежащите терени и тротоари на висшите училища?

Тютюнопушенето на прилежащите терени и тротоари на висшите училища не е забранено. Забраната за тютюнопушене се отнася за прилежащите терени и тротоари на следните обекти: детски ясли, детски градини, училища, ученически общежития и места, където се предоставят социални услуги за деца.

Забранено ли е тютюнопушенето в парковете?

Тютюнопушенето в парковете не е забранено. В случаите, когато в парковете са разположени площадки за игра, обществени места, където се организират мероприятия за деца и ученици, спортни обекти, летни кина и театри с организирани спортни и културни прояви, тютюнопушенето в парковете на всички тези изброени открити обществени места ще е забранено.

Разрешено ли е тютюнопушенето в самостоятелно обособено заведение (напр. в хотел), снабдено с необходимата вентилация и обозначения за клиенти, които искат да проведат частно мероприятие?

Със Закона за здравето се въвежда категорична забрана за тютюнопушене в закритите обществени места. Не е предвидена възможност за обособяване на помещения за тютюнопушене в закритите обществени места, дори и тези помещения да са снабдени с вентилация и сигнализация.

Законът за здравето дефинира понятието "обществени места” като места, които са обществено достъпни и/или предназначени за обществено ползване, без оглед на собствеността или правото на достъп. С обявяването на провеждано в тези обекти мероприятие за частно, не се променя характера на обекта и не отпада прилагането на нормативно установените забрани и ограничения за тютюнопушене в съответното закрито обществено място.

Разрешено ли е тютюнопушенето за клиенти в заведение за хранене и развлечение след 23:00 ч.?

Времевият период няма отношение към естеството на обекта и приложимостта на забраната за тютюнопушене в закритите обществени места. В тази връзка, тютюнопушенето след 23:00 ч. в цитираните заведения е забранено.

Необходимо ли е издаване на изрична заповед от работодателя за забрана на тютюнопушенето в помещенията с обособени работни места?

Работодателят не е задължен да издава изрична заповед, но предвид санкциите, които могат да му се наложат при констатиране на нарушения, препоръчително е да информира по подходящ начин, включително чрез заповед, работещите в неговия обект за забраните за тютюнопушене.

Необходимо ли е местата, в/на които е забранено тютюнопушенето, да се обозначат със специална забранителна табела?

Липсва изричен законодателен ангажимент за това. От здравното министерство препоръчват обаче, ръководителите на съответните обществени места, с цел избягване налагането на санкции спрямо тях при констатиране на нарушения, да обявят и предоставят по подходящ начин информация на своите клиенти/посетители, че тютюнопушенето е забранено. Предоставянето на информация може да стане чрез поставянето на забранителна табела или заповед за забрана на тютюнопушенето в/на съответното обществено място.

Съществува ли телефон, на който може да се сигнализира за конкретни нарушения?

Подаването на сигнали за нарушения на нормативно установените забрани и ограничения за тютюнопушене се осъществява на дежурния телефон на съответната регионална здравна инспекция. Всяка регионална здравна инспекция е публикувала дежурния телефон на интернет страницата си.

Дежурните телефони на регионалните здравни инспекции могат да бъдат открити и на интернет страницата на Министерството на здравеопазването.

Оцени статията:
5.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 22.11   1497 г. – Вашко да Гама достига нос Добра надежда. 1906 г. – На международна конференция в Берлин е възприето съгласие сигналът SOS да бъде международен при...