Завършването на 8 клас е личен избор на ученика, смятат варненски учители

27.11.2008 | 16:00
по статията работи: Апостол Апостолов
203-ма учители от Варна и региона са участвали в социологическо проучване на общината
Завършването на 8 клас е личен избор на ученика, смятат варненски учители

Близо 18 на сто от 203-мата учители от Варна и региона, участвали в социологическо проучване на община Варна, считат за въпрос на личен избор на учениците дали да завършат основното си образование. Според 9% от анкетираните отпадането е допустимо донякъде, защото училището извършва подбор, или пък става въпрос за лична мотивация. 72% от преподавателите са на мнение, че за учениците между VIII и XII клас това е допустимо.

Преобладаващата част от анонимно анкетираните учители - 64,5%, не смятат за допустимо ученици да отпадат, преди да завършат основното си образование, независимо че част от тези ученици създават известни проблеми по време на учебния процес. 3,9 на сто са тези, които категорично се въздържат да се произнесат по темата, а 5 на сто смятат този феномен за недопустим при никакви условия.

Социологическото проучване бе представено днес във Фестивалния и конгресен център по време на петата сесия на Общински форум за междуинституционално взаимодействие по време на дискусия на тема: “Възможности за ограничаване на ранното отпадане от училище: социално диагностициране и необходими управленски решения” – проект на общинската образователна дирекция.

По думите на ръководителя на изследването Илиян Илиев на практика то е обхванало всички заинтересовани групи – 350 родители, 640 ученици, 203 учители и 10 образователни експерти, предаде Днес+. В направеното през юни, юли и септември проучване са взели участие 16 училища от Варна и региона, в това число и най-засегнатите с компактни групи ромски деца – СОУ “Елин Пелин”, ОУ “Константин Арабаджиев”, ОУ “Отец Паисий”, ОУ “Иван Рилски” и НУ “Васил Левски”.

Данните за отпадналите от училище за миналата година показват, че във Варна това се отнася за 190 деца, 68 от които заминали за чужбина, 12 заради натрупани отсъствия и 5 поради болест, което прави 0,6 % от всички ученици.

Според Тодорка Кирилова, главен специалист в общинската дирекция “Образование”, тенденцията през последните години е към намаляване на броя на отпадащите от училище, като за тази цел са създадени полуинтернатни групи, работи се по различни програми и пр.

От страна на анкетираните родители се вижда, че доминират три типа становища в мнението им за ранното отпадане от училище. 58,1 % смятат родителите на такива деца за безотговорни, 41,5% отдават това предимно на контактите с лоши приятели, а 34,2%, че става въпрос за много бедни семейства и децата трябва да работят. Близо половината от родителите обаче считат спазването на Закона за задължително основно образование за важен инструмент, ограничаващ проблема до минимум.
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 12.11   680 г. – Започва 6-ият вселенски събор в Константинопол. 1914 г. – Първа световна война: Османската империя обявява война на държавите от Антантата. 1918 г....