Законодателите в САЩ правят спънки на Обама за търговията с деривати

11.12.2009 | 10:47
по статията работи: econ.bg
Нова поправка на практика обезсмисля усилията на американския президент да контролира мътния сектор
Законодателите в САЩ правят спънки на Обама за търговията с деривати

 

Камарата на представителите в Конгреса гласува за облекчаване на ограниченията в търговията с деривати, предаде AP.

Късно снощи (10.12.09) беше приета поправка в новия финансов законопроект, която изключва регулация на търговията с деривати, когато става въпрос за защита от пазарни колебания (например промяната на валутни курсове или цената на петрола). Съгласно нормата търговията с деривати подлежи на контрол само когато се отнася до финансови спекулации.

Резултатите от гласуването показват пред какви трудности са изправени председателят на Комисията по финансовите услуги към Камарата на представителите Барни Франк и администрацията на Обама, които искаха да прокарат законодателство, с което да се предотврати избухването на нова криза. Все пак не всичко за Обама е загубено – днес (11.12.09) ще има ново гласуване, в което приближените до американския президент кръгове ще се опитат да спрат прокарването на поправка, елиминираща създаването на Агенция за финансова защита на потребителите. Именно създаването на такова управленско тяло е основата на исканите от Обама регулаторни промени във финансовия сектор. Интересното е, че поправката срещу плановете на Обама идва от консервативни демократи.

Освен създаването на новата агенция, лидерите на демократите искат и допълнителни ограничения като например пренаписване на месечните вноски по ипотека от съдия – норма, на която банковият сектор се противопоставя яростно. Преди време Камарата на представителите прокара такава законова норма, но Сенатът я отхвърли.

Главното в новите юридически норми е създаването на Съвет за надзор на финансовите услуги. Неговата задача е да регистрира в ранна фаза възможните рискове за системата. Отделно големите корпорации ще трябва да разполагат с по-големи финансови резерви и да отпуснат средства за създаването на фонд на стойност 150 млрд. долара, от който ще се компенсират фалирали компании. Компаниите ще могат да бъдат раздробявани, ако се прецени, че са риск за системата, дори състоянието им да е стабилно.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 17.12   546 г. – Крал Тотила завладява Рим. 1538 г. – Папа Павел III отлъчва от църквата английския крал Хенри VIII. 1777 г. – Франция първа признава...