Заради Шенген НАП засилва контрола върху рисковите стоки в страната

02.01.2025 | 12:15
по статията работи: econ.bg
Мобилен рентген на Агенция "Митници", разположен в 30-километровата зона от ГКПП "Кулата", ще проверява на случаен принцип или след анализ на риска превозните средства, които пресичат границата с Гърция
Заради Шенген НАП засилва контрола върху рисковите стоки в страната
Снимка: БНР

Националната агенция по приходите съобщи, че заради влизането на България в сухопътния Шенген засилва контрола върху стоките с висок фискален риск във вътрешността на страната.

С висок фискален риск се определят предимно бързооборотните хранителни стоки, както и горива, тъй като НАП и финансовото министерство смятат, че при тях има най-често укриване на обороти. МФ е приело списък с над 100 вида такива стоки, сред които са всички видове плодове и зеленчуци, меса, пресни млека, захар, кафе, олио, яйца, ядки. 

Данъчните служителите засилват проверките на местата за разтоварване на такива стоки, за които приходната агенция разполага с информация в реално време. Проверки съвместно с останалите институции ще продължат да бъдат правени и по време на транспортирането на товарите, които са идентифицирани като рискови от експертите по управление на риска.

„НАП продължава да изпълнява контролните си функции. Това, че колегите няма да са на граничните пунктове, а ще бъдат във вътрешността на страната по никакъв начин няма да понижи нивото на сигурност и ефективност на проверките. Разполагаме с мобилни офиси, в които имаме достъп до централната база данни, за да можем в реално време да следим стоките с висок фискален риск,“ каза Румен Спецов, изпълнителен директор на НАП. Той уточни също, че влизането в Шенген няма да повлияе на числения състав на служителите в НАП. Данъчните служители, които до 31 декември работеха в граничните зони, ще бъдат преразпределени на географски принцип във вътрешността на страната.

От НАП напомнят, че От 1 януари 2025 г. влиза в сила Заповед № ЗМФ-1800/23.12.2024 г. на министъра на финансите, с която се актуализира Списъкът на стоките с висок фискален риск, съгласно Комбинираната номенклатура на Европейския съюз за 2024 г.

Задължителното предварително деклариране на стоки с висок фискален риск беше въведено поетапно, като първо от 1 октомври 2023 г. влезе в сила задължението за подаване на данни за превози с дестинация от друга държава-членка на ЕС към България или от нашата страна към държава от ЕС. Няколко месеца по-късно – на 3 януари, 2024 г., беше въведен и режима за задължително предварително деклариране на превозите на стоки с висок фискален риск, които започват от територията на трета страна и завършват в България, както и започващи и завършващи на територията на страната.

Промяна има и в работата на Агенция "Митници", които вече ще извършват специализирани компенсаторни проверки на превозните средства по метода "анализ на риска" или на случаен принцип на отстояние от 20-30 км от границата с Гърция и Румъния.

"Новият технологичен ред, по който ще се извършват проверките в 30-километровата зона около вътрешните граници на страната, предвижда селекция чрез анализирането на голям брой фактори и големи бази данни на Агенция „Митници“, НАП, ГД „Гранична полиция“ и др. институции. Точният механизъм на работа на този технологичен ред е засекретен, коментира пред журналисти  директорът на Агенция „Митници“ Георги Димов.

Той участва на 1 януари в подобни проверки, организирани в района на границата с Гърция в близост до граничен пункт Кулата при с. Дамяница. В тези проверки освен служители на Агенция "Митници" участваха и служители на ГД „Гранична полиция“, Национална агенция за приходите и ИА „Автомобилна администрация“. На мястото е разположен и мобилен рентген за контрол на товарни превозни средства. Селекциите ще се извършват по метода „анализ на риска“ и на случаен принцип, а превозните средства се отклоняват, за да не пречат на потока на движение.  

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 18.12   218 пр.н.е. – Втора пуническа война: Картагенският военачалник Ханибал разбива римляните в битка при Требия. 1398 г. – Тюркският предводител Тамерлан покорява...