В плодовите сокове, произвеждани в Европа, са открити високи нива на химикала антимон, който се свързва с развитието на ракови заболявания. Количествата са такива, че може да застраши здравето на потребителите, алармираха учените от Университета в Копенхаген.
За наличието на опасното вещество е обвинявана пластмасата PET (полиетилен терефталат), използвана за направата на кутиите натурален сок. Химиците допълват, че ефектът върху човешкия организъм от дългата употреба на пластмасата не е известен, предаде датският сайт Universitypost.dk.
В предишни проучвания учените са изследвали дали минералните води могат да изтеглят антимон от опаковката под влияние на температура, слънчева светлина или в течение на времето. Антимонът обаче се оказва проблем за плодовите сокове заради съдържанието на лимонена киселина в сока. Проучванията са показали, че в червени плодови сокове (от боровинка, касис, малина, вишна) концентрацията на веществото е повече от 17 пъти по-високо от колкото във водите. Високо е нивото на антимон в сока от касис на европейски производител, който е обявил, че спазва изискванията на ЕС за нива на веществото в питейната вода (до 5 микрограма на литър).
Все пак учените признават, че не може еднозначно да се потвърди, че наличието на антимон е причинено от опаковката. Концентрацията може би варира от качеството на пластмасата, използвана за опаковката, но причината може да бъде и самият процес на производство на сока и добавената захар. Нещо повече - европейските ограничения относно количеството на антимон важат само за питейната вода, но не и за напитки и хранителни продукти, така че на практика никакви правила не са нарушени. Учените признават още, че не могат да кажат дали откритите количества антимон в напитките действително са опасни за здравето.