За първи път отбелязахме Деня в памет на жертвите на тоталитарните режими

23.08.2010 | 17:31
по статията работи:
Филип Димитров: "Тоталитарният режим е бедствие за човечеството"
За първи път отбелязахме Деня в памет на жертвите на тоталитарните режими

За популяризиране на Деня на памет за престъпленията на националсоциалистическите, комунистическите и другите тоталитарни режими и за почитане паметта на жертвите на тези режими, настоя на пресконференция омбудсманът Гиньо Ганев, цитиран от БТА.

Той, президентът Желю Желев (1990-1997), председателят на Фондация "Свободна и демократична България" Дими Паница и председателят на Държавна агенция "Архиви" Георги Бакалов са създали Инициативен комитет за придаване на широк обществен характер на този ден.

Георги Бакалов посочи, че един от начините за популяризиране на това, което се е случвало при тоталитарните режими, е да бъде засилено изучаването им в училищата.

"Не само чрез войната тоталитаризмът е убивал хора, те са били изтребвани и в мирно време. На този ден две чудовища се обединиха чрез пакт, който показа, че тоталитарният режим е бедствие за човечеството", заяви бившият министър-председател на България Филип Димитров по време на поклонението пред паметната плоча на жертвите на комунизма в столицата, предаде БГНЕС.

Пред паметната плоча днес за първи път в България беше отбелязан Европейският ден за възпоменаване на жертвите на престъпленията на тоталитаризма, след като на 19 ноември миналата година 41-то Народно събрание взе решение на днешната дата да е "Ден на памет за престъпленията на националсоциалистическите, комунистическите и другите тоталитарни режими и за почит на жертвите от тези режими".

Според Филип Димитров отбелязването на този ден е победа за онези, които десетилетия са се противопоставяли на комунизма. "Трябва да признаем, че докато нацизмът беше повсеместно осъден с комунизма, това не беше така у нас. И днес има хора, които украсяват с прилагателни отвратителната физиономия на комунистическия режим", каза той. "С всичката болка, която изпитваме, припомняйки злините на тоталитарния режим, имаме и чувство на удовлетвореност затова, че се признават жертвите на комунизма", изтъкна още Димитров.

На паметната плоча на жертвите на тоталитаризма, която се намира в непосредствена близост до НДК е записано: Поклони се, българино. В тази стена е вградено страданието на нашия народ. Нека споменът за невинно пролятата кръв гори сърцата ни като вечен огън. Нека миналото да не се повтаря.

На поклонението присъстваха лидерът на СДС Мартин Димитров, членове на парламентарната група на Синята коалиция, общински съветници, зам.-кметът на Столична община Иван Сотиров. Венци пред паметната плоча бяха поднесени от името на парламентарната група на Синята коалиция, СДС, Столична община, район "Лозенец".

На 23 август 1939 г. е подписан пактът за ненападение Молотов-Рибентроп. Той е подписан в Москва от съветския външен министър Вячеслав Молотов и германския му колега Йоахим фон Рибентроп. На церемонията тогава присъства лично Йосиф Сталин. 23 август е обявен за Ден за почитане паметта на жертвите на тоталитарните режими с решение на Народното събрание от 19 ноември 2009 г.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 30.12   1699 г. – С указ на цар Петър I в Русия е въведено летоброенето от Рождество Христово. 1703 г. – При земетресение в Токио загиват около 37 хил. души. 1853 г....