От 2011 г. очакваме в здравеопазването да влезе финансов ресурс от порядъка на 1,5 до 2 милиарда лева, каза председателят на парламентарната Комисия по здравеопазване Лъчезар Иванов. Това е онзи недостиг на средства, който в момента ни измъчва, допълни Иванов, цитиран от bTV.
О 2011 г. здравната вноска, която сега е 8%, ще стане 10. Увеличението от 2% ще отиде за допълнително задължително осигуряване, които ще се плащат от всеки здравноосигурен, уточни Иванов.
Има сключено споразумение с работодателите от 2011 г. разпределението между здравната вноска между служител и работодател да е 50 на 50%,но това подлежи на допълнително обсъждане.
В момента разпределението на 8-процентната вноска между служител и работодател е 60 към 40 процента. Изпълнителите на медицинска помощ ще имат право да сключват договори с осигурителни фондове по тяхна преценка, съобщи Иванов.
По думите му това е пазарният принцип - с колкото повече фондове се сключват договори, толкова повече пари ще влязат в болниците. Със средствата лечебните заведения ще могат да си позволят по-добра апаратура, по-добри квалифицирани кади и ще предоставят по-качествени медицински услуги.
Болниците трябва да имат нужния квалифициран персонал на трудов договор и сами да се погрижат за това. Ще се сключват договори само с такъв тип лечебни заведения. Това каза пред Агенция "Фокус" Иванов.
Всички граждани ще могат да получават една действително квалифицирана помощ и няма да се налага един пациент да постъпва в една болница и след това да бъде прехвърлен във втора, трета, за да получи лечението си, посочи той.
В болниците, които не отговарят на критериите, ще се запазят отделни отделения, които са важни. Там спешната медицинска помощ ще бъде подсилена и ще осигурява транспорта на гражданите. Болниците ще бъдат задължени да транспортират пациентите до определените лечебни заведения за операции, а тези, които се изписват, ще бъдат връщани. Така ще се спестят средства и време на хората, обясни Иванов.
Създали сме доста буферни системи за подобряване на обслужването в болничния сектор. Стандартите вече са готови - преди крайния срок, определен от министър-председателя. Критериите също са изготвени. Тези критерии вероятно ще влязат в сила още от тази година, посочи той.
С тези лечебни заведения, които успеят да покрият критериите, отново ще се сключват договори. Имаме абсолютна прозрачност с ясни критерии, изисквания, за да може лечебните заведения да си правят сметка и ръководителите им да бъдат мениджъри. Болниците ще бъдат заинтересовани в тях да работят компетентни хора и да търсят такива, каза Иванов.
Реформите в здравеопазването ще започнат през 2011 година, тоест 2010 се явява подготвителна и бихме искали обществото да бъде добре информирано, да даде своите забележки и коментари, за да може реформата да се случи и тя да бъде най-доброто за българските граждани. По тази причина е необходима максимална отвореност и публичност, обясни Лъчезар Иванов.