Здравословното хранене падна жертва на инфлацията във Великобритания

28.10.2022 | 13:55
по статията работи: econ.bg
Много британски домакинства се отказват от по-здравословни храни, тъй като необузданата инфлация ги тласка към по-евтини преработени ястия според потребителски данни и експерти
Здравословното хранене падна жертва на инфлацията във Великобритания
Снимка: под лиценза на creative commons

Пресните зеленчуци и рибата отпадат от менюто. Пакетираните пици и преработеното месо са ястията на деня.

Много британски домакинства се отказват от по-здравословни храни, тъй като необузданата инфлация ги тласка към по-евтини преработени ястия според потребителски данни и експерти, цитирани от "Ройтерс".

Джоан Фарър преди редовно сервирала на трите си деца вечеря с печено говеждо или яхнии, пълни с пресни зеленчуци. Сега е по-вероятно да им даде пилешки хапки и пържени картофи или колбаси и картофено пюре, които са "по-евтини и засищащи".

Месечната ѝ социална помощ се поглъща най-вече от наема и растящите разходи за газ и електричество.

"Не изглежда да има светлина в края на тунела", казва 44-годишната жена, която работи като доброволец за благотворителна организация в град Портсмут на южното крайбрежие на Англия. "Мислиш си, кога ще свърши? Но няма."

Тъй като цените на хранителните стоки се повишават повсеместно, цената на прясната храна до голяма степен изпреварва преработените и пакетираните продукти според официалния индекс на потребителските цени (CPI) в Обединеното кралство.

Цените на пресните зеленчуци се повишиха с около 14% през септември спрямо същия месец на миналата година например, докато прясното говеждо също скочи с 14%, рибата с 15%, птичето месо със 17%, яйцата с 22% и нискомасленото мляко с 42%.

В същото време осоленото или пушеното месо като бекон се покачиха по-бавно с около 12%, пакетираните пици се повишиха с близо 10%, сладките леки закуски се увеличиха с 6%, а шоколадът - с малко над 3%.

Навиците за пазаруване също се променят според данни от компанията NielsenIQ, която е събрала кошница от 37 хранителни продукта за "Ройтерс". Обемът на продажбите на пресни зеленчуци е намалял с повече от 6%, а на прясно месо с над 7% през август, например докато продажбите на леки закуски и бонбони са нараснали с почти 4%.

"Има много доказателства, че лошите хранителни режими, в които липсват плодове и зеленчуци, имат сериозни последици за здравето", казва Шона Гуди, мениджър по политически изследвания във Food Foundation, британска благотворителна организация, която насърчава здравословните диети. "Ние също знаем, че евтините силно преработени храни са тези, които най-вероятно причиняват затлъстяване."

Пакетираните хранителни продукти често съдържат нездравословни нива на сол, мазнини и захар, плюс подобрители на вкуса и консервиращи химикали, за да им се осигури по-дълъг срок на годност, и се свързват с по-високи рискове от затлъстяване, сърдечни заболявания, диабет тип 2 и някои видове рак.

Великобритания вече е близо до челните редици на "епидемия от затлъстяване" в цяла Европа, където почти 60% от възрастните са с наднормено тегло или затлъстяване, което повишава риска от преждевременна смърт и сериозни заболявания според доклад на Световната здравна организация от май.

Досега тази година в сравнение с миналата средната цена на по-здравословните храни като зеленчуци и риба се е повишила с повече от 8 паунда за 1000 килокалории във Великобритания в сравнение с около 3 паунда за по-малко здравословни храни като бекон и чипс, според данни на Фондацията за храни.

За някои последствията от покачването на цените са тежки.

Близо 10 милиона възрастни - или едно на всеки пет домакинства - не са в състояние да сложат достатъчно храна на масата, като някои пропускат хранене или не ядат по цял ден, сочи национално проучване на благотворителната организация, проведено в края на септември.

Това е двойно повече от броя на засегнатите през януари.

Шарън Спайс, младежки работник от Лондон, отбелязва, че хората, посещаващи хранителни банки, са спрели да искат прясна храна, защото се притесняват, че трябва да използват газ или електричество, за да я приготвят.

Тя добавя, че много родители биха предпочели оферти от типа "купи един-получи един безплатно" в супермаркетите: "Евтина храна като пица и всичко, което е нездравословно за вас, по принцип."

Страната не е единствената, изправена пред инфлационната криза, която настъпи в резултат на пандемията от COVID и беше задълбочена от войната в Украйна. Повече от половината потребители във Великобритания, Франция, Испания, Германия, Италия и Нидерландия са ограничили основните неща като храна, шофиране и отопление, според изследване на компанията за пазарни проучвания IRI този месец.

Икономическото здраве на Великобритания беше влошено и от хаотичното ѝ оттегляне от Европейския съюз, както и от период на политически хаос, който доведе до управлението на трима премиери за три месеца.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 23.12   619 г. – Начало на понтификатът на папа Бонифаций V. 1672 г. – Италианският астроном Джовани Доменико Касини открива Рея – вторият по големина след Титан...