Земеделският фонд отказва субсидии, ако водата за напояване не е платена

03.10.2024 | 16:20
по статията работи: econ.bg
Едно от най-честите нарушения, свързано с опазването на повърхностните или подземните води от замърсяване с фосфати, е липсата на регистрация за притежаваните от земеделците кладенци или сондажи
Земеделският фонд отказва субсидии, ако водата за напояване не е платена
Снимка: под лиценза на creative commons

В началото на септември беше публикувана актуалната методика за прилагане на предварителната условност по Стратегическия планначалото, която обхваща спазването на законоустановените изисквания за управление (ЗИУ) и националните стандарти за подържане на земята в добро земеделско и екологично състояние (ДЗЕС). Измененията и в двете направления на предварителната условност (ЗИУ и ДЗЕС) бяха подробно разяснени по време на приключилата на 1 октомври информационна кампания, като експертите от инспектората на Държавен фонд „Земеделие“ (ДФЗ) отговориха на всички фермерски въпроси, свързани със санкциите, които трябва да избегнат.

Едно от най-честите нарушения на ЗИУ 1, свързано с опазването на повърхностните или подземните води от замърсяване с фосфати, е липсата на регистрация за притежаваните от земеделците кладенци или сондажи за ползване на подпочввени води. Регистрацията се издава от МОСВ, а БАБХ е контролният оран, който трябва да следи дали използваните торове не съдържат превишеносъдържание на фосфати, с което водите се замърсяват.

Инспекторите от ДФЗ предупреждават, че няма да се изплаща субсидия по определена интервенция, ако има нарушения по изискванията на на ЗИУ 1. Ако те открият, че през 2024 г. вие не представите документи, че сте платили ползваната вода за напояване, или че нямате регистрирани подземни обекти за доставка на вода, тогава субсидията по исканата от вас интервнеция намя да бъде изплатена.

Припомняме, че проверките на предварителната условност тази година ще започнат на 15 октомври. И понеже изискванията за водите на ЗИУ 1, е базов, ако кандидатствате по интервенциите за биологично растениевъдство и подпомагане отглеждането на сортове, устойчиви към климатични условия чрез практики за интегрирано производство. Затова и ако допуснете горните две нарушения по изискванията на на ЗИУ 1, не само че няма да получите очакваното подпомагане по посочените по-горе двете схеми, но процентно ще бъде свита и субсидията, ако наравно с тях вие сте кандидатствали и по други интервенции от директните плащания.

Ето кои са изискванията на ЗИУ 1, които трябва да спазвате:

При напояване е необходимо разрешително за водовземане по Закона за водите от оператор, стопанисващ съответния водоизточник (Басейнова дирекция, община, физическо или юридическо лице и др.), или договор с "Напоителни системи" ЕАД. Кладенците подлежат на регистрация в съответната Басейнова дирекция. При еднократна поливка е необходим документ, уреждащ взаимоотношенията с доставчика на водата (напр. документ за плащане).

При използване на органични утайки като продукти за торене е необходимо разрешение по чл.6, ал.1, т.3 от ЗОЗЗ, издадено от БАБХ. Разрешението се издава за еднократно внасяне на определено количество утайка за конкретна площ. Следи се за спазване на срок за прибиране на фуражите (45 дни) и реколтата (10 месеца), както и да не се използват в крайбрежни заливаеми ивици, или вододайни зони;

Не се допуска пряко и непряко отвеждане на вещества, съдържащи фосфати (минерални торове, пепел и др.) в подземните води.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 11.12   361 г. – Император Фравий Клавдий Юлиан влиза в Константинопол, поемайки по този начин властта в цялата Римска империя. 1792 г. – Френската революция:...