Днес беше открита втората кампания „Чудесата на България“. Министерството на икономиката, енергетиката и турзима изпълни ангажимента си за маркетиране и реклама на обектите от културно-историческото наследство, излъчени от първата кампания, заяви ресорният зам.-министърът Иво Маринов.
В рамките на европейското финансиране по ОПРР (Мярка 3.3), по която министерството е бенефициент, за обектите бяха издадени материали на 9 езика, подчерта Маринов. Чудесата на България са били включени и в имидж брошурата на МИЕТ за България, в брошурите и рекламните материали за Черноморието, екотуризма, културния туризъм и други. За всички номинирани обекти са направени филмчета, включени в мултимедийния каталог на българския туризъм.
Очакваме през април тази година да стартират 5 нови проекта с европейско финансиране по Програмата за национален маркетинг и реклама в туризма, информират от МИЕТ. Те ще обхванат и новите номинирани обекти на културното наследство на България, подчерта заместник-министърът.
Новите кандидатури на България за обекти под закрилата на ЮНЕСКО ще актуализират националната индикативна листа на материалното ни културно наследство и ще оформят нова - за нематериалното. Целта е в този процес да се включат максимален брой специалисти и граждани.
Това ще стане на три етапа. Днешната дискусия даде старт на експертното гласуване. Беше представена онлайн платформа, на която от 22 март до 22 април класацията ще направят първо специалистите. Всеки от тях ще подреди по 20 обекта от материалното и от нематериалното наследство на България. Забалежителностите, събрали най-много гласове, ще бъдат подложени на национално онлайн гласуване в сайта „Чудесата на България” през втория етап - от 23 април до 3 октомври.
Резултатите от вота на обществеността ще станат ясни на заключителна церемония в края на септември в НДК. Министерството на културата ще представи финалистите в класирането пред ЮНЕСКО.
До този момент са били отсети 53 обекта от материалното наследство на България и 15 от нематериалното. Сред тях например е Сандански, а като нематериално наследство – мартениците, празниците Лазарица, Трифон Зарезан , Еньовден и други.