Изборите не са "2 в 1", но посланията са по популярната формула

27.05.2009 | 12:48
по статията работи: econ.bg
В политическия дебат изчезнаха посланията, останаха персоналните характеристики и нападки, смята социологът Андрей Райчев
Изборите не са "2 в 1", но посланията са по популярната формула

Снимка: БТА

За българските избиратели Европа е тази, която ни се кара и ни дава пари или ни спира парите. Това заяви Андрей Райчев по време на дискусия на тема: „Евроизборите и новата политическа конфигурация", организирана от института „Иван Хаджийски". За българите Саркози и Меркел например са просто "големите началници от богатите страни, които ни се карат и дават парите", допълни той.

„От две години страната е без бъдеще. Това е видно и от политическия дебат, който слезе на безумно елементарно ниво", коментира още социологът. Единственото, което правят политиците в момента, е да обиждат опонентите си, отсъства предметът на политическия разговор, разговорът за бъдещето на страната, и за това накъде вървим, допълни Райчев. Останаха само персонални характеристики и нападки на политиците.

За годините на прехода близо 60 млрд. евро се изляха в България - под формата на чужди инвестиции (около 40 млрд. евро) и пари, изпращани от емигрантите. Въпреки добрата икономическа ситуация обаче, българинът никога не се е чувствал толкова зле. Причината за това вероятно е появата на класите - създаде се една висока класа, към която българите проявяват нетърпимост. В нея се включват богатите и политиците - „едните лъжат, другите крадат", поясни Андрей Райчев. Така че кандидатите са нелегитимни, не се признават от обществото.

raichev_mitev2_500

 Проф. Петър Емил Митев (вдясно), Борис Попиванов и Андрей Райчев (вляво) от Института "Иван Хаджийски". Източник: Econ.bg

От друга страна повечето хора не разбират какво правят европейските депутати, а политиците не обясняват нищо. Те всички единодушно заявяват, че ще защитават интересите на България в Европейския парламент, а това не е така. Европейските депутати трябва да управляват Европейския съюз и да защитават европейските граждани.

Избори по популярната формула „2 в 1" не се състояха и причината за това е, както обясниха управляващите, че те са много различни по своето естество. На практика обаче посланията се оказаха именно „2 в 1", допълни проф. Петър Емил Митев от института. По негови думи само две партии имат ясни европослания - позитивната кампания на НДСВ „Европа ни чува" и негативната на Атака „Турция няма място в ЕС". „Не се обясняват важни неща, като например факта, че следващият Европейски парламент ще гласува бюджета на общността за периода 2014 -2020 година. Не се говори за разширяването на Евросъюза". Не сме дали становище за членството на Македония, на Сърбия и Хърватия в ЕС, а тези страни са от нашия регион и страната ни има амбицията да остане фактор на Балканите, поясни проф. Митев.

Сегашните европейски депутати трябваше да излязат и да обяснят каква е тяхната роля в ЕП, категоричен беше социологът. „Единственото познато лице на депутат е на Димитър Стоянов от "Атака", но той се свързва с негативни прояви". Много популярна личност е Меглена Кунева, но тя не е депутат, а комисар.

Всъщност политическите послания в някои случаи са неадекватни, коментира и евролингвистът доц. Любима Йорданова. Тя посочи за пример популярния лозунг „Ако избереш Бойко, печелиш Костов". Реално „Синята коалиция" и ГЕРБ са от едно политическо семейство и депутатите им ще бъдат в една парламентарна група в новия Европейски парламент.

Освен засилване на евроскептицизма, наблюдаваме и българоскептицизъм, поясниха социолозите от института „Иван Хаджийски". При проучвания на нагласите на населението се появяват мнения, че страната ни е твърде малка и нашите 18 депутати са „капка в морето". България обаче не може да се нарече малка държава в ЕС - „сравнете ни с Литва и нейното население от 1 млн. души население, с Люксембург и Малта", поясни проф. Митев. Фокусът на българите в момента е върху заплатите на депутатите, показват изследванията на института, т.е. отново сме свидетели на феномена "депутатското кюфте".

Икономическата криза реално още не е застигнала страната. Засега симптомите не засягат пряко хората - няма бум на безработицата, цените остават стабилни. „Политиците обаче вече започнаха да „пищят". А какво ще правят, когато кризата ни връхлети?", коментира в заключение Андрей Райчев.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 08.11   392 г. – Със забраната на езическите ритуали, император Теодосий I налага християнството като официална религия в Римската империя. 1204 г. – Кардинал Лъв,...