Готов е меморандумът за стартиране на дейностите по уточняване на техническите и икономически параметри на бъдещата газова връзка с Турция, съобщават от Министерството на икономиката и енергетиката (МИЕ).
Работните групи от българска и турска страна по предстоящото изграждане на двустранната интерконекторна връзка приключиха работата си.
В работната група от българска страна участват експерти от Министерство на икономиката и енергетиката и газовите дружества „Булгаргаз“ и „Булгартрансгаз“.
Работните групи постигнаха съгласие всяка една от страните (българска и турска) да изгради газовата връзка на своята територия. Ключова стъпка в тази посока е стартирането на предпроектно проучване, в рамките на което ще бъдат уточнени всички техническите аспекти на проекта, неговите финансови параметри, възможността за привлечено европейско финансиране.
Предпроектното проучване ще отчита и търговски, и пазарен интерес към интерконектора. На база на предпроектното проучване и оценката на възможностите, ще бъде изготвен подробен график и срокове за изграждането на ITB.
С реализирането на проекта се изпълняват изискванията на Регламента на ЕС за сигурността на газовите доставки № 994/2010 и едновременно с това се постига до голяма степен диверсификация на източниците и маршрутите за доставка на природен газ към/ през България и региона.
Именно по тази причина, Европейската комисия оцени междусистемната връзка Турция-България (ITB) като един от проектите от „общ интерес”. Изпълнението на проекта е и в пряка връзка с постигането на необходимите условия за създаване на конкурентен и интегриран газов пазар, подчертават от МИЕ.
Новият газопровод се предвижда бъде с дължина от 114 километра и трябва да бъде приключен до две години.