Изгубените пари по ФАР може да се отразят индиректно на туризма ни

26.11.2008 | 15:10
по статията работи: Петър Чернев
Ще се популяризираме като туристическа дестинация с програма за 35 млн. лв.
Изгубените пари по ФАР може да се отразят индиректно на туризма ни

Отнемането на 220 млн. евро по програма ФАР за България е негативен факт за цялата икономика и индиректно може да се отрази и върху туристическия сектор, защото са засегнати пари за инфраструктура. Това каза вицепремиерът Ивайло Калфин в отговор на въпрос след първото заседание на държавно-обществената комисия по туризъм, съобщи Дарик радио.

Скромният бюджет за туристическа реклама за поредна година се дължи на липсата на единомислие между държавата и туристическия бранш, както и на липсата на национална стратегия. Така вицепремиерът Калфин обясни сумата от малко над 6 млн. лв. за туризъм и в бюджета за 2009-та.

Сега е моментът България да се представи адекватно на външните пазари, за да се постигне максимален ефект по привличането на туристи, коментира Анелия Крушкова, председател на Държавната агенция по туризъм. Според нея рекламата ни в условията на криза трябва да се съсредоточи върху пазарите, които отбелязват ръст тази година - Русия и бившите съветски републики, съседните страни, тези от Централна и Източна Европа, скандинавския регион. Според хотелиери България трябва да наложи нова визия – на целогодишна туристическа дестинация, като се имат предвид възможностите за спа туризъм.

След заседанието на комисията стана ясно, че работещите в сектора са предложили програма за 35 млн. лв., която да популяризира България като туристическа дестинация. Предстои Министерският съвет да я разгледа и да прецени с кои други инициативи може да се съчетае, за да се осигури финансирането й.

През тази седмица заместник-министърът на външните работи Милен Керемедчиев ще се срещне с българските туроператори, за да помислят за допълнителни облекчения при издаването на визи за руски туристи, а през следващата седмица той ще отпътува за Русия, за да проведе разговори и с руските фирми, съобщи още Калфин.

Проблемът с плащането на авторски права за пускане на българска музика в туристическите обекти няма да се решава с промени в Закона за туризма, съобщи вицепремиерът Ивайло Калфин. По общо мнение на участниците в комисията, на което са се противопоставили само от Министерството на културата, този въпрос е за Закона за авторското право и други нормативни документи.

В България има твърде много туристически сдружения и критериите за тяхната регистрация трябва да се променят, обяви още Калфин. Работна група ще обсъди какви да бъдат новите изисквания. След това се очаква да започне пререгистрация на всички сдружения.
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 25.11   1120 г. – Белия кораб потъва близо до Нормандския бряг. 1667 г. – Опустошително земетресение в Кавказ причинява смъртта на 80 хил. души. 1741 г. – С...