Китай оповести, че през месец март износът на стоки от страната е нараснал, като покачването му надхвърля очакванията на пазарните анализатори. Според националната статистика на страната експортът, измерен в юани, е нараснал с 18,7% на годишна основа, след като регистрира спад и през януари, и през февруари. В доларово изражение ръстът е по-умерен – 11,5%. Вносът на страната също се стабилизира, спадайки само с 1,7% на годишна база в юани (7,6% в доларово изражение), което е значително по-нисък спад от месец по-рано, когато импортът се сви с 8% спрямо февруари 2015 г.
Експортът на Китай пострада в резултат на забавянето на глобалната търговия, която в доларово изражение се свива от 2012 г., като в случая негативно отражение върху износа на страната оказа и спада на цените на суровините на международните пазари. Същевременно данните за износа на страната са публикувани броени дни, след като Международният валутен фонд (МВФ) отново понижи прогнозата си за растежа на световната икономика през 2016 г.
Според някои анализатори позитивните данни за износа на Китай са резултат и на опитите на управляващата комунистическа партия да възстанови доверието на външните инвеститори в икономиката на страната. МВФ прогнозира, че стопанството на страната ще нарасне с 6,5% на годишна основа през 2016 г., докато властите очакват темпът на растеж да достигне между 6,5 и 7%, след като в края на миналата година покачването на БВП се забави до под 7% за пръв път през последните 20 години.
За някои експерти данните за растежа на експорта отбелязват началото на тенденция на покачване на износа на Китай. „Износът на стоки от Китай ще започне да се подобрява още повече скоро“, коментира Жу Хао от Commerzbank.
Освен износа, данните показват, че валутните резерви на страната бележат покачване през март, което е първият им ръст за последните 5 месеца. Причината за покачването им е високият търговски излишък на страната.