МВФ понижи отново прогнозата си за растежа на световната икономика

12.04.2016 | 16:59
по статията работи: Даниел Василев
Според очакванията на институцията през 2016 г. тя ще нарасне с 3,2%
МВФ понижи отново прогнозата си за растежа на световната икономика
Снимка: Thinkstock/Guliver

Рискът от забавяне на глобалната икономика през настоящата година нараства все повече, предупреди Международния валутен фонд (МВФ), който занижи очакванията си за покачването на световното стопанство с 0,2 процентни пункта до 3,2% през настощята година. Основните причини за поредното занижаване на прогнозата от страна на организацията е забавянето на икономиката на Китай и понижението на цените суровините на междунардните пазари. Това е четвъртото понижение на прогнозата за растежа на световната икономика само в рамките на една година и ако очакванията на икономистите от МВФ се окажат точни, това ще приближи глобалното стопанство опасно близо до психологическата граница от годишен ръст от 3%, при който според определението на самата организация икономиката на света се намира в техническа рецесия.

„Последователните понижения на бъдещите перспективи пред икономиката носят риска от глобална икономика, чиято скорост спира и която изпада във всеобхватна секуларна стагнация“, коментира главният икономист на МВФ Морис Обстфелд в доклада на организацията. Понижената прогноза се очаква да зададе тона за първата от двете ежегодни срещи на Международния валутен фонд и Световната банка във Вашингтон, която ще проведе по-късно тази седмица. По време на срещата експерти от двете институции, както и глобални финансови лидери, ще обсъдят възможностите за съживяването на растежа на световната иконоика.

Освен забавяне на световната икономика като цяло, от МВФ предвиждат, че кризите в Бразилия и Русия в частност ще продължат по-дълго от първоначалните прогнози, най-вече поради ниските цени на петрола, но и в резултат на политическата нестабилност в Бразилия. Освен тях около дузина други производители на петрол, сред които са Канада, Саудитска Арабия, Нигерия и Венецуела, също ще имат сериозни икономически проблеми.

Според новата прогноза на МВФ стопанството на Китай няма да нарасне със 7% през настоящата година. Нещо повече, прогнозата на организацията отново е занижена, този път с 0,2 процентни пункта до ръст от 6,5% на годишна основа. Анализаторите предвиждат, че секторът на услугите ще успее да компенсира за сриващото се производството в страната. Същевременно забавянето на Китай и увеличаването на основните лихвени проценти от страна на Федералния резерв на САЩ през декември вече оказаха негативни ефекти върху много икономики от групата на развиващите се страни, припомнят от МВФ.

От институцията изтъкват, че през настоящата година няма индикатори, че Европа и Япония ще успеят да излязат от капана на ниския растеж, като агресивните мерки както на Европейската централна банка, така и на Bank of Japan, които продължават да свиват основните лихвени проценти в негативна територия, не подпомагат растежа в тези части на света. „Продължаващия нисък растеж оказва плашещи ефекти, които сами по себе си намаляват потенциалното производство, а заедно с него водят до спад на потреблението и инвестициите“, изтъкват анализаторите от Международния валутен фонд в доклада си.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 17.01   49 г. пр.н.е. – Рим е бил опразнен заради настъпващите от север легиони на Юлий Цезар. 395 г. – Римската империя е поделена между синовете на император...