Износът ни на ток на за миналата година e генерирал над 3 млрд. евро

10.02.2023 | 10:35
по статията работи: econ.bg
Това заяви министърът на енергетиката в първото издание на международния форум „Власт и бизнес заедно за чиста енергия“
Износът ни на ток на за миналата година e генерирал над 3 млрд. евро
Снимка: под лиценза на creative commons

Три министерства се обединиха около мнението, че бизнесът и правителството в България трябва да работят в тясно сътрудничество за устойчиво развитие на енергетиката и декарбонизация в България. Това се случи по време на първото издание на международния форум „Власт и бизнес заедно за чиста енергия“, който събра на едно място правителство, бизнес и експерти, за да обсъдят най-добрите и ефективни решения за проблемите в сектора.

Росен Христов – министър на енергетиката, представи изготвената от ведомството му енергийна стратегия 2023-2053, като подчерта важната ролята на енергията от възобновяемите източници и износа на ток. „Ключов въпрос е износът на България на ток. В момента ние сме сред лидерите. Това ни дава енергийна сигурност. Това е изключително важен фактор, много държави в момента страдат. Износът за миналата година генерира над 3 млрд. евро и сега с тези пари компенсираме бизнеса заради скъпия борсов ток. Но не е достатъчно да имаме електроенергия, тя трябва да бъде на приемливи цени“, сподели г-н Христов. Той допълни, че производството на зелена енергия е ключово, но първо трябва да бъдат въведени методи за съхраняването ѝ по зелен начин.

Междувременно Росица Карамфилова – министър на околната среда и водите, съобщи, че средства от продажбата на емисии парникови газове ще отиват във Фонд „Сигурност на електроенергийната система“ и ще се използват за реновиране на училища и болници. „Новата схема за търговията с емисии влиза в сила от 2027 г. на ниво ЕС с възможности за отлагане с една година в случай на високи цени на горивата“, допълни екологичният министър.

Николай Шушков – зам.-министър на регионалното развитие и благоустройството, сподели, че българската икономика е с най-високо енергийно потребление и с най-малко използване на ВЕИ. „Станахме свидетели на постоянно растящите цени на електроенергията. Затова на всички е ясно, че страната ни трябва да засили декарбонизацията“, каза още той по време на форума „Власт и бизнес заедно за чиста енергия“.

Форумът бе първото от серията събития, които предстоят като част от кампанията „Да! На българската зелена икономика“ и което се организира от Сдружение „Соларна Академия България“, медия „Стандарт“ и M3 Communications Group, Inc. Събитието представи актуалните проблеми в енергийния сектор и се проведе в момент, в който България следва да начертае своя път към енергийна независимост. Сред участниците бяха още д-р инж. Веселин Тодоров – председател на Сдружение „Соларна Академия България“, Цветан Симеонов – председател на Българска търговско-промишлена палата, проф. дтн инж. Николай Вълканов, председател на УС на Българска минно-геоложка камара, и редица енергийни експерти от различни политически партии. Те дискутираха политиките и мерките за декарбонизация, премахване на административните бариери пред инвестициите в нови технологии, промени в законодателната рамка, за да се улеснят зелените инвестиции, както и възможностите за финансиране на национално и европейско ниво.

Проблемите в сектор енергетика трябва да бъдат решавани заедно, да има стабилна подкрепа, посочи д-р инж. Веселин Тодоров – председател на Сдружение „Соларна Академия България“, и съорганизатор на форума. „За нас е много важно да бъде изработена енергийна стратегия, защото липсата й води до отлив на инвестиции и до хаос. Започват се проекти, не се завършват, няма приемственост. Затова трябва да имаме стратегия поне за 20-30 годишен период.“

„България трябва да следва целите и политиките на Европейския съюз по отношение на енергетиката и нейното устойчиво развитие. От жизнена важност е бизнес и правителство за работят заедно за промени в законодателството, които ще улеснят зелените инвестиции и ще направят възможно и лесно и за обикновения потребител да си инсталира фотоволтаични системи у дома и да ползва чиста енергия, точно така както би засадил дърво в двора си или пред кооперацията, в която живее“, обобщи Максим Бехар, CEO на M3 Communications Group, Inc. и съорганизатор на форума „Власт и бизнес заедно за чиста енергия“.

През 2022 г.  за първи път  вятърните и соларните централи са произвели повече електроенергия в Европейския съюз, отколкото е произведена от изкопаем газ, сподели Славка Бозукова, главен редактор на медия „Стандарт“ и съорганизатор на форума „Власт и бизнес заедно за чиста енергия“. „На тази карта България се вписва много добре, като през 2022 г. фотоволтаичните централи у нас са произвели с 15,9% повече ток спрямо 2021 г. Всичко това показва една много добра перспектива, но в същото време изисква много задълбочен анализ и търсене на баланс, така че страната ни да запази добрите си позиции на износител, да спази изискванията за декарбонизация на икономиката, но и да осигури възможности за достъпна и евтина електроенергия за домакинствата и бизнеса“, допълни г-жа Бозукова. За да се нареди този пъзел, тя подчерта важността от много задълбочен диалог между заинтересованите страни и сътрудничество между правителство и бизнес.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 16.12   955 г. – Започва понтификатът на папа Йоан XII. 1653 г. – Оливър Кромуел става лорд-протектор на Англия, Шотландия и Ирландия. 1740 г. – Избухва Войната...