В края на месеца изтича мандатът на Бойко Атанасов като председател на Комисията за финансов надзор (КФН). Атанасов бе избран от 44-тото Народно събрание на 15 март 2019 г. след подаване на оставка от поста на Карина Караиванова.
Мандатът на Атанасов е до 28 юли 2022 г. Преди дни от партия "Продължаваме промяната" разпространиха програма на бъдещо правителство на промяната в осем основни точки. Една от тях е избор на независими и компетентни членове на водещите регулаторни органи като КЗК, БНБ и КФН с цел осигуряване на конкурентна и предвидима бизнес среда у нас. Надеждата и на поднадзорните лица е новият шеф на Регулатора да бъде избран навреме, за да не бъде възпрепятствана работата на институцията.
Историята помни нееднократно забавяне в избора на председател на КФН. Ръководителят на КФН е с ранг на зам.-министър и има доста сериозно влияние върху бизнеса и регулацията, така че не е все едно кой ще бъде назначен с такива широки правомощия. Получаването на такъв пост може да е заслужено признание за висок професионализъм и сериозен опит на кандидата.
Може обаче да е извинение от някоя политическа сила към друга, както и политически реверанс към определен кандидат, неполучил дължимото на други постове. Ето защо е така важно при влизане на предложенията в пленарна зала за гласуване всички или повечето депутати да са съгласни с кандидатите. Окончателният избор се осъществява в пленарна зала, а за одобрен се счита кандидат, който получи повече от половината от гласовете на присъстващите народни представители.
Председателят на комисията се избира от Народното събрание, както и останалите членове на комисията по предложение на председателя й. Изборът на нови членове на комисията се произвежда не по-рано от три месеца и не по-късно от един месец преди изтичането на мандата на действащите членове. Членовете на комисията изпълняват функциите си и след изтичане на техния мандат до встъпване в длъжност на новите членове.