Изтича срокът, в който самоосигуряващите се могат да променят вида на осигуряването си

30.01.2009 | 14:03
по статията работи: Лили Бончева
Това става чрез подаване на декларация в териториалната дирекция на НАП по постоянен адрес
Изтича срокът, в който самоосигуряващите се могат да променят вида на осигуряването си

В понеделник (2 февруари) изтича срокът, в който самоосигуряващите се лица могат да променят вида на осигуряването си, като подадат декларация в териториалната дирекция на Националната агенция за приходите (НАП) по постоянен адрес. Предвиденият в закона краен срок 31 януари е неработен, за това последният ден за приемането на декларациите е 2 февруари, уточняват от приходната администрация.

Лицата, упражняващи трудова дейност в качеството на самоосигуряващи се лица, са задължително осигурени за инвалидност, поради общо заболяване за старост и смърт (фонд „Пенсии”). По свой избор те могат да се осигуряват и за общо заболяване и майчинство (фонд „Общо заболяване и майчинство”).
През 2009 г. самоосигуряващите се лица внасят дължимите задължителни осигурителни и здравни вноски върху определен нов размер на минимален осигурителен доход за самоосигуряващите се - 260 лв. Със Закона за бюджета на Държавното обществено осигуряване за 2009 г. от 01 януари 2009 г. е определен нов размер на минималния осигурителен доход - 260 лв. (240 лв. през 2008 г.). Максималният размер от 2000 лв. се запазва както през миналата година.

Самоосигуряващите се лица, родени преди 1 януари 1960 г.,:
  • Избрали да се осигуряват за инвалидност поради общо заболяване, за старост и за смърт, през 2009 г. трябва да заплатят вноски за фонд „Пенсии” - 18% и 8% здравноосигурителна вноска, върху избран месечен осигурителен доход между минималния и максималния осигурителен доход за 2009 г.
  • Избрали да се осигуряват за инвалидност поради общо заболяване за старост и смърт и за общо заболяване и майчинство трябва да внесат съответно 21,5% за фондове „Пенсии” и „Общо заболяване и майчинство” и 8% за здравно осигуряване, върху избран месечен осигурителен доход между минималния и максималния осигурителен доход за 2009 г.
Самоосигуряващите се лица, родените след 1 януари 1960 г.,:
  • Избрали да се осигуряват за инвалидност поради общо заболяване, за старост и за смърт, трябва да преведат 13% за фонд „Пенсии”, 5% в универсален пенсионен фонд и 8% за здравно осигурителна вноска, върху избран месечен осигурителен доход между минималния и максималния осигурителен доход за 2009 г.
  • Тези, които се осигуряват за инвалидност поради общо заболяване за старост и смърт и за общо заболяване и майчинство, трябва да платят 16,5% за фондове „Пенсии” и „Общо заболяване и майчинство”, 5% в универсален пенсионен фонд и 8 на сто за здравно осигуряване върху избран месечен осигурителен доход между минималния и максималния осигурителен доход за 2009 г.
Осигурителните вноски се внасят до 10-о число на месеца, следващ месеца, за който се отнасят.

Таблица за размера на осигурителните вноски, както и указание за разпределението на осигурителните вноски, можете да намерите на интернет страницата на Националната агенция за приходите – www.nap.bg.

Повече информация можете да получите и на телефона на Информационния център на НАП 0700 18 700 на цената на един обикновен градски или междуселищен разговор.
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 02.01   1443 г. – Варненски кръстоносен поход: В Битката при Куновица турците са победени от кръстоносците на Владислав III и Янош Хуняди, и много турски командири,...