Икономиката на Китай отслабва

10.07.2013 | 10:30
по статията работи: Симеон Досев
В Пекин регистрираха неочакван спад на вноса и износа
Икономиката на Китай отслабва

Икономиката на Китай отслабва. Износът на страната е намалял с 3,1% в сравнение с юни 2012, което е индикация за по-слабото търсене на китайски стоки на световния пазар, предаде "Би Би Си". Този спад е твърде неочакван, имайки предвид, че анализаторите предвиждаха растеж от 4%.

При вътрешното търсене показателите също са лоши - спад с 0,7 % за една година.

Китай прави всичко възможно да балансира икономиката си, базирана главно на износа, чийто спад се отрази негативно на икономическия растеж в страната.

От януари до март икономическият растеж беше в размер на 7,7% на годишна база, което е с 0,2% по-малко от данните за последното тримесечие на 2012 г.

В Пекин са загрижени, че той може да продължи да спада, имайки предвид относително слабото търсене на основните пазари на китайски стоки - САЩ и Европа.

В същото време правителството на страната не успя да предприеме нужните мерки за увеличаване на местното потребление, което до някаква степен би могло да компенсира проблемите с износа.

Според анализаторите спадът на вноса и износа през юни е доказателство, че икономическият растеж на страната ще продължи да намалява и през следващите месеци.

Очакваме данните за вноса и износа да останат отрицателни поради по-слабото търсене както в страната, така и на световните пазари“, заяви Уанг Джин, анализатор на „Guotai Junan Securities Шанхай“.

Напоследък различни организации, включително Световната банка и Международния валутен фонд (МВФ), потвърдиха мрачните перспективи пред китайската икономика.

Истинската картина

Данните за износа на страната показаха постепенно възстановяване през последните месеци. Те обаче не съответстваха на регистрирания износ на отделните китайски провинции, които значително намаля.

Това отприщи съмнения, че износителите умишлено завишават данните в опит да заобиколят ограниченията за внос на капитал в страната.

Подтикнато от това, правителството на Китай излезе с мерки за контрол на нелегалните парични потоци.

През май Държавната администрация за обмен на валута (SAFE) обяви, че ще засили контрола върху фактурите за износ и ще налага строги глоби за предоставяне на неверни данни. 

Според анализаторите лошите данни от последния месец се дължат главно на липсата на подобен контрол и наслояването на нелегални практики.

Вносът и износът са по-слаби от пазарното равновесие, главно поради представянето на нелегални парични потоци за търговия“, отбеляза Уанг Джин. От тази гледна точка, бихме могли да кажем, че данните от последния месец показват истинската картина на китайската търговия“, допълни той.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 23.12   619 г. – Начало на понтификатът на папа Бонифаций V. 1672 г. – Италианският астроном Джовани Доменико Касини открива Рея – вторият по големина след Титан...