Инфлацията в Китай се повиши през юни

09.07.2013 | 11:10
по статията работи: Симеон Досев
Тя достигна 2,7%, което е с 0,6% повече от нивото ѝ през май
Инфлацията в Китай се повиши през юни

Инфлацията на потребителските цени в Китай се е увеличила до 2,7% през юни, което с 0,6% повече от стойността й през май, информира агенция "Ройтерс". Причина за ръста, според анализаторите, е базовият ефект.

Все пак, процентът на инфлацията е по-нисък от поставената от правителството цел от 3,5%.

Цените на хранителните стоки се повишиха с 4,9% в сравнение с юни 2012. Цената на свинското отбелязаха ръст от 1,1% на годишна база.

Производствените цени отбелязват спад с 2,7% в сравнение май 2012 . Това е шестнадесети пореден месец на дефлация.

Китайската централна банка провежда неутрална политика в опитите си да предотврати изненадващи промени във втората най-голяма икономика в света и в същото време да се справи с инфлацията и евентуалните имотни балони.

Засега инфлацията не е проблем за Китай, но централната банка е загрижена за дълготрайните ефекти, които високата й стойност може да предизвика, особено като се има предвид покачващите се цени на недвижимите имоти.

„Смятаме, че данните за основната инфлация няма да променят позицията на страната по отношение на паричната политика. Не вярвам централната банка да промени лихвените проценти през настоящата година“, заяви Ли Уей, икономист в Standard Chartered в Шанхай.

Данните намаляват вероятността правителството да намали лихвените проценти, което не е добре от политическа гледна точка“, твърди Кевин Лай, икономист на Daiwa в Хонг Конг. Все пак мисля, че инфлацията ще спадне до края на годината, тъй като търсенето на стоки не е голямо“, допълва той.

Орязване на кредитите

През изминалата седмица китайското правителство излезе с план за орязване на кредитите с цел да премахне зависимостта на икономиката от инвестиции, спонсорирани с евтин дълг. Много от индустриите страдат от свръхкапацитет и вследствие на това имат нужда от консолидация.

Поради твърде големия си капацитет и липсата на динамика на международните пазари, най-големият корабен производител в Китай - China Rongsheng Heavy Industries Group Holdings, уволни 8 000 служители през последните месеци.

Централната банка позволи разходите по краткосрочните заеми на междубанковия пазар да достигнат 30% на 20-ти юни. Това беше предупреждение към заемодателите да не предприемат рискови сделки.

Паричната криза, причинена от бързия растеж на кредитите, регулаторните изисквания за банкови резерви и контролът върху паричните потоци отслабват заради изразената от страна на централната банка готовност да успокои пазарната волатилност.

Въпреки усилията си обаче централната банка ограничи възможностите си да предприема действия на политическия фронт. Намаляване на лихвените проценти би се отразило благоприятно на икономиката, но води до риск от появата на имотен балон, докато политиката на строги ограничения би оказала допълнителен натиск върху китайските компании по време на глобалната икономическа криза.

Годишният икономически растеж на Китай очаквано се забави до 7,5% за второто четиримесечие, в сравнение със 7,7% през първото. Това е втори пореден месец на забавяне. В Пекин се надяват годишният икономически растеж да бъде 7,5% - впечатляващо за световните стандарти, но най-слабо постижение за Китай през последните 23 години.

Според китайски икономисти Пекин би позволил икономическия растеж да спадне до 7% за четиримесечие, преди да предприеме мерки за вдигане на икономиката.

В понеделник се очаква Националното статистическо бюро да излезе с данни за Брутния вътрешен продукт (БВП), производството, инвестициите и продажбите на дребно.

Правителството на Китай обаче показва толерантност към по-бавната икономическа експанзия, съсредоточавайки се върху реформите, за сметка на краткосрочните цели.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 26.04   1336 г. – Франческо Петрарка изкачва връх Ванту – символичен рожден ден на алпинизма. 1802 г. – Наполеон Бонапарт подписва обща амнистия, която позволява...