Актуализацията на бюджета не е работа за този кабинет, времето е малко. Това заяви икономистът проф. Христина Вучева. Според нея служебният кабинет биха могли единствено да подготвят промени в Закона за бюджета, с които да се набавят необходимите пари за попълване на фискалния резерв.
Тя изрази мнение, че поддаването на натиска за увеличаване на разходите ще бъде лош сигнал за всички, които работят с бюджетни средства.
„Следващото правителство е най-добре, ако преценят, че има такава потребност, тези 448 млн. да се насочат към конкретните министерства, които имат потребност и които защитят, че имат потребност от такива пари. Това е истинският бюджетен подход. Това е и изискването на новия Закон за публичните финанси, който се прилага за първи път тази година“, посочи Вучева.
Според нея у нас не се спазват законите в нито един аспект.
„Същото стана ясно и при обсъждането на проблема с КТБ още в периода юни – юли. Никой от участващите в дискусиите не беше прочел нито Закона за кредитните институции, нито Закона за несъстоятелност, нито Закона за гарантиране на влоговете. Крайно време е, ако искаме да имаме успех. Финансовата сфера е до голяма степен свързана с параметри, които са юридически“, посочи икономистът.
Тя добави, че новият държавен дълг от 4,5 млрд. лв. не е добро решение, информира БНР. Според нея единствено следващото правителство би могло да предприема подобни стъпки, след като помисли каква част от този дълг е свързана с необходимост от попълване на фискалния резерв.
Според нея приоритет трябва да бъде възстановяването на доверието в банковата система.