Икономическият растеж на Китай се засили до 7,8%

18.10.2013 | 16:30
по статията работи: Симеон Досев
Високите цени на имотите обаче пораждат опасения дали страната може да постигне устойчив растеж
Икономическият растеж на Китай се засили до 7,8%

Икономическият растеж на Китай се е засилил през периода юли - септември за първи път от три тримесечия насам, информира „Би Би Си“. Втората най-голяма икономика в света е регистрирала растеж от 7,8% спрямо същия период през предходната година. За второто тримесечие растежът беше 7,5%.

Официалните данни показват също така ръст на индустриалното производство, продажбите на дребно и инвестициите в дълготрайни активи.

След дълги години на невероятен икономически растеж експанзията в Китай започна да се забавя напоследък, събуждайки опасения, че този процес може да продължи и занапред. Официалната цел на Пекин по отношение на растежа през тази година е 7,5%. Според анализаторите последните данни показват, че вероятно страната ще успее да я постигне.

„Това е индикация, че икономическият растеж на Китай се намира в комфортната зона както на китайските политици, така и на световните наблюдатели“, заяви Сонг Сенг Вун, главен икономист в CIMB Research.

За последните няколко десетилетия Китай разчиташе главно на износа и производствения си сектор, както и на финансирани от правителството разходи за инфраструктура, за да засилва икономическия растеж. Все пак, забавянето в ключови пазари като САЩ и Европа повлия негативно на търсенето на китайски стоки. В резултат на това в момента Пекин се опитва да засили местното търсене, като компенсация за по-слабия износ.

По-рано през годината правителството обяви редица мерки, целящи да подпомогнат икономиката. От 1 август страната суспендира ДДС и данъка върху оборота за малките компании с месечни продажби под 20 000 юана (3257 долара). Според властите от тази промяна ще се възползват повече от 6 милиона представители на малкия бизнес, ще се открият нови работни места и ще увеличат доходите на милиони хора.

От правителството също така планират да предприемат нови реформи, целящи улесняване на митническите процедури, съкращаване на оперативните разходи и улесняване на износа за малките и средните предприятия. Освен това се планира пълно отваряне на железопътния сектор за чужди инвеститори. Кабинетът заяви, че ще бъде създаден фонд за развитие на железопътната мрежа, като първоначалните средства ще дойдат от самото правителство.

Според анализаторите всички тези мерки започват да оказват влияние върху икономическия растеж.

"Определено има раздвижване сред малките производители, което е индикация, че насочените към тях политики работят“, смята Тони Неш, вицепрезидент на IHS.

Индустриалното производство в Китай се е увеличило с 10,2% през септември спрямо година по-рано. В същото време продажбите на дребно са регистрирали ръст от 13,3% за същия период, а инвестициите в дълготрайни активи - увеличение от 20,2%.

Въпреки положителните данни обаче сред експертите има редица опасения за това дали страната ще успее да създаде устойчив в дългосрочен аспект икономически растеж. Въпреки опитите на правителството да успокои пазара на недвижими имоти, цените се повишават вече осем поредни месеца. Според някои анализатори новите лидери в страната умишлено са позволили това увеличение на цените заради опасенията си от забавяне на икономическия растеж.

Според проучванията около 25% от всички инвестиции в Китай са в недвижими имоти, което прави секторът един от най-важните за растежа. Продължителното повишение на цените обаче породи опасения, че може да се формира имотен балон.

Много анализатори смятат, че възстановяването на обичайните нива на икономически растеж в Китай е добър момент правителството да приеме някои мерки за справяне със спекулативните цени на пазара на имоти. Според Шен Жингуанг, икономист от Mizuho Securities в Хонг Конг, опасенията на правителството по отношение високите цени на имотите се повишават, което означава, че скоро можем да очакваме мерки в тази насока. Тя допълва, че очакванията за увеличение на БВП през следващото тримесечие са в размер на 7,6%.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 23.12   619 г. – Начало на понтификатът на папа Бонифаций V. 1672 г. – Италианският астроном Джовани Доменико Касини открива Рея – вторият по големина след Титан...