Годишното ниво на инфлация в Китай достигна 7-месечен връх от 3,1% през септември, ограничавайки възможностите на централната банка в страната да регулира икономиката, информира агенция „Ройтерс“.
Някои анализатори очакват инфлацията да продължи да расте. Тя все пак е по-ниска от официалната цел на правителството от 3,5%.
„Очакваме повишение на инфлацията през четвъртото тримесечие, а рисковете, че за някои месеци през 2014 г. тя може да надвиши 3,5%, се увеличават“, смята Живей Жанг, икономист от Nomura Хонг Конг. „Увеличението на инфлацията оставя по-малко място за данъчни облекчения, тъй като основният лихвен процент по депозитите е едва 3%“.
Според Националното статистическо бюро инфлацията е нараснала с 0,8% през септември спрямо август, което е повече от прогнозираните 0,5%. Цените на храните са се увеличили с 1,5% поради наводненията в някои региони. Само това е увеличило инфлацията с 0,51%.
Спрямо същия период за предходната година пък инфлацията се е повишила с 6,1 на сто. Според икономистите обаче нивото ѝ през тази година е под контрол.
Износът на Китай през септември е намалял с 0,3% спрямо същия период през предходната година. Тези данни са твърде изненадващи, тъй като предварителните прогнози сочеха увеличение от 6%.
Същевременно производствената дефлация е отчела спад през септември, въпреки че на годишна база цените регистрират 19-то поредно свиване, намалявайки с 1,3% спрямо същия период за предходната година.
След като икономическият растеж се забави в 9 от последните 10 тримесечия, сега изглежда че е налице стабилизиране. Основна причина за това са мерките на правителството, в това число повече разходи за строеж обществени жилища и железопътни мрежи, както и данъчни облекчения за малкия бизнес.
Очаква се икономическият растеж през третото тримесечие да е 7,8% спрямо 7,5% през второто. Информацията за БВП, индустриалното производство, инвестициите в дълготрайни активи и продажбите на дребно ще бъде оповестена в петък (18 октомври).
Пекин е определил 7,5% като цел по отношение на годишният икономически растеж, който ще е най-слабият през последните 20 години. Властите обаче са готови да приемат по-слаб растеж, опитвайки се да премахнат зависимостта на икономиката от инвестиции и износ за сметка на вътрешното потребление.