Китайската производствена активност е отбелязала ръст през месец август, достигайки най-високата си стойност за последните 16 месеца, информира „Би Би Си“.
Индексът на производствената активност PMI (Purchasing Managers`s Index) се е увеличил до 51 през изминалия месец, в сравнение с 50,3 през юли. Показателят е ключов измерител за състоянието на сектора и всяка стойност над 50 означава растеж.
Китай, чиято икономика е втората най-голяма в света, предприе редица мерки с цел растеж, след като две поредни тримесечия беше регистрирано забавяне.
„Виждаме ясни знаци, че икономическата ситуация се подобрява“, заяви Хайбин Жу, главен икономист за Китай в JP Morgan Хонг Конг.
Икономиката на азиатската страна регистрира ръст в размер на 7,5% от година по-рано през второто тримесечие, в сравнение със 7,7% през първото.
Появиха се редица опасения, че икономическият растеж може да се забави още повече в следствие на отслабване на търсенето на китайски стоки на американските и европейските пазари. Това оказа негативно влияние върху производствения сектор на страната, който е ключов двигател на икономическия растеж.
С цел ребалансиране на икономиката и достигане на устойчиво ниво на растеж Пекин прави усилени опити да увеличи домашното потребление.
През миналия месец правителството суспендира ДДС и данъка върху оборота за малки предприятия с месечни заплати под 20 000 юана (3 257 долара). Очаква се това решение да се окаже позитивно за над 6 милиона малки компании и да подпомогне откриването на нови работни места.
В Пекин планират още да предприемат мерки, целящи улесняване на митническите процедури, намаляване на оперативните разходи и улесняване на износа на малките и средни частни предприятия.
Според анализатори именно тази промяна в политическата позиция на правителството и по-конкретните мерки са се оказали ключови за възстановяването на растежа в производствения сектор.