Лоши новини за страните от БРИК и добри за Запада

06.08.2013 | 14:40
по статията работи: Симеон Досев
Индексът на производствената активност за БРИК пада под 50 за първи път през последните 4 години
Лоши новини за страните от БРИК и добри за Запада

Производствената активност в страните от БРИК (Бразилия, Русия, Индия и Китай) се е свила за първи път за последните 4 години, предаде „Си Ен Би Си“, позовавайки се на проучване на HSBC.

Индексът за нововъзникващите пазари (EMI), който се извежда от индексът на производствената активност (PMI) е спаднал до 49,4 през юли, в сравнение с 50,6 през юни. Всяка стойност под 50 означава икономическо забавяне.

В допълнение, страните от БРИК се сблъскаха със спад в индустриалното производство за първи път от 2009г.

Фредерик Нюман от HSBC смята, че нововъзникващите пазари все още не усещат положителните ефекти от стабилното търсене в САЩ, Европа и Япония.

„Производителите отбелязаха през юли четвърти пореден месец на спад в износа“, заяви той. Експертът допълни, че производствените поръчки са спаднали значително през последния месец, а поръчките в сектора на услугите се увеличават, но с много разочароващо темпо.

Данните показват много различна картина за развиващите се пазари в сравнение с развитите икономики.

В САЩ производствената активност достигна двугодишен връх през юли. Положителни са и данните от Европа, където през последния месец за първи път от две години насам индекъст PMI мина границата от 50, разделяща растеж от забавяне.

Рисковете през нововъзникващите пазари

Основният риск за нововъзникващите пазари е, че цикличният спад в производството и отслабването на сектора на услугите ще доведат до проблеми на пазара на труда, смята Нюман. Според него увеличаване на безработицата в сектора на производството има в Китай, Бразилия, Русия, Полша и Корея. В сектора на услугите все още заетостта расте, но много по-бавно.

От HSBC смятат, че забавянето във втората най-голяма икономика в света-Китай, е притеснително поради големия ефект на страната върху другите азиатски държави.

„Производството в Азия спадна драстично, въпреки че търсенето на Запад се увеличи“, заяви Нюман.

В Китай производствената активност намаля през юли за втори пореден месец.

Все пак, положителни данни се очакват от индексът на HSBC, който проследява очакванията на компаниите за производството през следващите 12 месеца. Там стойността се е увеличила малко през юли в сравнение с юни.

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 22.11   1497 г. – Вашко да Гама достига нос Добра надежда. 1906 г. – На международна конференция в Берлин е възприето съгласие сигналът SOS да бъде международен при...