Икономическият растеж ще може да се подобри чрез повече знание

13.05.2016 | 13:17
по статията работи: Даниел Василев
60% от проектите в света не отговарят на трите изисквания за теорията на ограниченията
Икономическият растеж ще може да се подобри чрез повече знание
Снимка: Thinkstock/Guliver

Въпреки икономическия растеж на България през миналата година, бизнесът може да постигне много повече, но се наблюдава липса на знание. Това изтъкна Никола Стоянов от Министерството на икономиката в лицето на Агенцията за насърчаване на малките и средни предприятия (АНМСП) по време на пресконференцията относно конференцията ТОС – „Теория на ограниченията“. Той заяви още, че агенцията ще се постарае да подпомогне повишаването на познанията на мениджмънта, отчасти прилагайки и системата ТОС, като АНМСП разпространява информация за нея и сред компаниите.

Теорията на ограниченията (Theory of constraints, ТОС) е приложима за всякакви организации – от образованието до бизнеса, посочи Мартин Йорданов, бизнес консултант и предприемач. Тя е система за вземане на решения, разработена от Ели Голдрат, според която пред компаниите винаги има ограничения за постигане на целите им, а целта ѝ e да идентифицира трудностите пред фирмите и да спомогне за реорганизирането на бизнеса около тях. ТОС успява да разгледа „цялата картина“ от „край до край“, изтъкна още Йорданов.

С ТОС с „минимални ресурси и за много кратко време могат да се постигнат много добри бизнес резултати“, коментира Деан Манев, директор на Man`s Fashion Cluster. Целта на Голдрат е била да накара бизнеса да се съсредоточи около ограниченията и най-вече как да съкратим срока на производство, за да има по-добри печалби. Днес ТОС използват компании като Hitachi, Toyota, Nissan и други. В основата на ТОС стоят „четирите стълба“ – присъща простота, всеки конфликт може да бъде разрешен, хората са добри, всяка ситуация може да бъде значително подобрена. Друг основен фокус на системата е липсата на инвестиции, като промяната може да бъде постигната посредством реорганизация на вече съществуващите възможности.

ТОС се използва и от японското правителство при всички обществени поръчки, посочи Йорданов. Според него 60% от всички проекти в света не отговарят на условията за срок, цена или качеството.

Един от методите за ТОС тиймбилдинг, който е уникално предложение за развитие на колектива вътре във фирмите, е т.нар. „фолкнетика“, изтъкна още Йорданов. Чрез него може да се подпомогне стандарта на живота чрез български народни танци, а освен това се повишава производителността и продължителността на живота. Същевременно „фолкнетиката“ може да подпомогне и туризма в България, смята Йорданов.

По време на международната конференция ще бъдат разгледани теми като увеличаването на продажбите; управление на проекти с фокус върху срока, цената и качеството; дистрибуция и управление на запасите; управлението на производството и съпротивата в компаниите.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 19.11   461 г. – Либий Север е провъзгласен за римски император в Равена. 1493 г. – По време на втората си експедиция Христофор Колумб открива остров, който кръщава...