Депутатите приеха окончателно новия Изборен кодекс. Той ще влезе в сила от деня на обнародването му в "Държавен
вестник".
Промените предвиждат 3 години затвор и парична санкция за тези, които са в нарушение на установените правила за отпечатване на бюлетини за гласуване. Това решиха окончателно народните представители
в допълнителните
разпоредби на Изборния кодекс, изискващи съответната промяна в Наказателния кодекс, предаде iNews.bg.
Същото наказание те предвидиха и за лице, което противозаконно държи или разпространява бюлетини за гласуване. Санкциите важат както за избори, така и за референдум.
В двумесечен срок от постъпване на искане Конституционният съд се произнася по законността на изборите за народни представители/на народен представител/ и на избора на член на Европейския парламент. Това автоматично налага промени в Закона за КС.
Председателят на комисията за изработване на нов Изборен кодекс Мая Манолова благодари на колегите си за търпението и за участието им в работата както по изготвянето, така и по приемането му, предаде БТА.
Някои от текстовете обаче успяха дори да скарат коалиционните партньори от БСП и ДПС. Сред тях бяха разпоредбите за принципа на уседналост и преференциите в пропорционалните листи. Според новите текстове право на глас ще има лице, което е пребивавало на територията на страната поне шест месеца. Ябълката на раздора между ДПС и останалите партии в тази част от проектозакона се оказа желанието на вносителите да се прекрати изборният туризъм.
От ДПС не се съгласиха и се заканиха да се обърнат към Конституционния съд. ДПС възразиха и срещу критиката на ГЕРБ по редакцията на Мустафа Карадайь за преференциалния вот в листите. Лидерът на ДПС предложи предложението да бъде прегласувано, за да се спре със спекулации по повод партията. От Коалиция за България и ГЕРБ бяха категорични, че няма да прегласуват вече приети текстове. Според тях избирателите ще могат да променят местата на част от кандидатите в листите, но не и на водача в нея.
С промените се предвижда, ако един кандидат е на последно място в списъка и получи достатъчно брой гласове, според преференцията да може да се качи на избираемо място по-горе в листата. Също така при бюлетините, в които няма отбелязана преференция, ще се отчита предпочитание за първия в листата.
На практика с тези промени избирателите няма да имат последната дума в подреждането на изборните листи и водачът винаги ще е обявеният от партията.
Преференциите, които ще важат с новия Изборен кодекс, са 7% за парламентарни и местни избори и 5% за евроизборите.
С новия Изборен кодекс отпаднаха напълно електронното гласуване и мажоритарният вот.
В 100 от секциите в страната ще бъде въведено експериментално машинно гласуване. Хартиените бюлетини остават, върху тях ще можем да гласуваме със знак "X" и "V" със син химикал.
Припомняме, че вчера на второ четене се реши избирателната система да е пропорционална с преференциален вот. По-рано беше прието бюлетините за вота ще бъдат с поредни номера и ще са защитени с полиграфическа защита. Долната граница за влизане в парламента стана обаче непроменена.
"Надявам се нашите усилия да бъдат оценени от гражданите на предстоящите евроизбори, които да се проведат по един наистина демократичен и честен начин и при активно гражданско участие", каза Манолова.