Интернет - средство за привличане на големи инвеститори

16.11.2012 | 14:15
по статията работи: Елица Елефтерова
Свободата на словото и достъпът до интернет са еднакво важни, смята юрист
Интернет - средство за привличане на големи инвеститори
Снимка: Sxc.hu

Достъпът до интернет е част от правата на човека. Това заяви медийният юрист Бисера Занкова по време на “Домейн форум”, който се проведе в столичния “Гранд хотел София”. Според нея свободата да се изразяваме се упражнява всекидневно, “това не е само конституционно право, затова трябва да има свобода, а не ограничения на словото”. По думите й достъпът до интернет е такава свобода и всякакви опити за ограничаване на тази свобода са нарушение на правата на човека. 

Интернет е средство за привличане на големи инвеститори, каза от своя страна Бисер Иванов - представител на Асоциацията на българските софтуерни компании - БАСКОМ. Според него скоростта и качеството на интернет трябва да се развиват, защото само по този начин ще бъдем конкурентоспособни. Освен това точно заради качеството на родния интернет България се е превърнала в технологичен хъб на Балканите. По тази причина в страната са и гореми инвеститори като SAP, HP и др.

Според Иванов е необходимо да има свобода на достъпа до интернет без ограничения, но в същото време трябва да се осъществява и регулация. Като причина за това той изтъкна торентите, възможността за споделяне на информация и др. С контрола обаче не трябва да се прекрачват границите и да се минава в т.нар. “сива зона”, т.е. непрекъснатото следене и събиране на данни от потребителите от държавите и големите корпорации, които след това се съхраняват, анализират и използват.

Бисера Занкова посочи, че за решаването на този проблем в момента Съветът на Европа (СЕ) изработва Харта за правата на потребителите в интернет, която ще регулира именно правата и задълженията на потребителите в Мрежата.

Според Джеймс Лоусън от Съвета на Европа проблемът е, че това е почти непосилна задача, тъй като хартата на СЕ може да зададе нормите и критериите, но не може да наложи на всички страни в Европа, още по-малко на тези извън ЕС, да приемат хартата. Според Лоусън всяка държава поотделно трябва регионално да приеме свои закони.

Оцени статията:
5.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 23.12   619 г. – Начало на понтификатът на папа Бонифаций V. 1672 г. – Италианският астроном Джовани Доменико Касини открива Рея – вторият по големина след Титан...