Интерпол арестува 25 от "Анонимните"

29.02.2012 | 12:01
по статията работи: Петя Бързилска
Твърди се, че в отговор на това движението е хакнало сайта на международната правоохранителна организация
Интерпол арестува 25 от "Анонимните"
Снимка: Commons.wikimedia.org

Интерпол (Interpol) съобщи вчера, че са задържани 25 заподозрени за участие в хакерска аката на членове на движението "Анонимните" (Anonymous). Те са арестувани след проведени акции в Европа и Южна Америка, предадоха световните медии.

Международната правоохранителна организация заяви, че арестите в Аржентина, Чили, Колумбия и Испания са извършени от националната полиция във всяка от страните. Интерпол е оказвала съдействие в разследването.

Заподозрените са на възраст между 17 и 40 години. Те са арестувани по подозрения за планиране на координирани действия за извършване на кибератаки. Целите им са били държавни институции и организации, сред които са сайтовете на Министерството на отбраната и Президентството на Колумбия, електрическата компания Endesa и националната библиотека в Чили.

Същевременно вчера стана ясно, че България също е замесена по косвен начин в хакерските атаки. Сървърите на някои от защитените канали за комуникации на хакерите са били хоствани от компании, които се намират в нашата държава, както и в Чехия.

Сегашните арести са следствие от разследване, започнало в средата на февруари. То е довело до изземването на интернет оборудване и мобилни апарати при претърсването на 40 помещения в 15 града.

Междувременно в интернет се появиха информации, че вследствие на арестите хакерите са отвърнали на удара и са разбили сайта на Интерпол. Това беше съобщено в блога на Anonymous в Twitter, където е поместено и искането на движението арестуваните да бъдат освободени. Според британския вестник "Гардиън", атаката е била осъществена късно вечерта във вторник, в резултат на което сайтът на Интерпол не е работил известно време. По информация на АП обаче заглавната страница на Интерпол е функционирала нормално във вторник вечерта.

Според експерти Anonymous нямат ясно изградена структура. Към тях могат да се присъединят хакери, активисти и поддръжници, които приемат техните идеология и принципи на поведение. Ето защо е трудно да се предвиди каква реакция на движението би имало едно или друго действие срещу неговите структури от страна на правоохранителните органи или властите на някоя държава.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 11.11   307 г. – Лициний става римски император. 1572 г. – Датският астроном Тихо Брахе открива свръхнова в съзвездието Касиопея. 1611 г. – Сключен е...