Инфлацията в еврозоната се повиши слабо през ноември благодарение най-вече на скок на енергийните цени, показват окончателни данни на Евростат, потвърждаващи предварителната оценка на европейската статистика.
Индексът на потребителски цени (CPI) в еврозоната се повиши през ноември с 0,1% на месечна база и нарасна на годишна база с 1,5% след повишение с 1,4% през октомври, потвърждавайки предварителната оценка на Евростат, дадена в края на миналия месец.
Въпреки слабото повишение, инфлацията в еврозоната все още остава далеч под целевото ниво на ЕЦБ от малко под 2 на сто. Влияние върху известното засилване на инфлацията през ноември оказват енергийните цени, които се повишават на годишна база с 4,7% след техен растеж с 3,0% през октомври.
В същото време растежът на цените на хранителни стоки, напитките и тютюневите изделия, се забави до 2,2% от 2,3% месец по-рано, докато цените на услугите се повишиха за втори пореден месец с 1,2 на сто. Основният индекс на потребителските цени (изключвайки волатилните цени на храните, тютюневите изделия и на енергията) пък се понижи на месечна база с 0,1% и нараства за втори пореден месец с едва 0,9% спрямо година по-рано.
Трябва да се има предвид, че именно основният индекс на потребителските цени се следи внимателно от ЕЦБ като индикатор за текущото и бъдещото поведение на инфлацията в региона. Повечето икономисти, както и членовете на ЕЦБ, очакват отслабване на нивото на инфлация през първите месеци на следващата година в резултат на т.нар. “базов ценови ефект“.
В началото на 2017 година имаше рязък скок на енергийните цени, което означава, че те ще трябва да нараснат още по-силно в началото на 2018 година, за да помогнат за евентуално по-нататъшно ускоряване на инфлацията и в началото на следващата година.
Евростат представи и последни данни за потребителските цени в целия Европейския съюз, като инфлацията през ноември се повиши с 0,1% спрямо месец по-рано и се ускори леко до 1,8% на годишна база от 1,7% през октомври. Според европейската статистика, най-слаб растеж на годишната инфлация през ноември е отчетен в Кипър (повишение с едва 0,2%), следван от Ирландия (с 0,5%) и Финландия (с 0,9%).
В същото време най-висока инфлация е отбелязана в Естония (скок с 4,5%), Литва (с 4,2%) и Обединеното кралство (повишение с 3,1%). На този фон индексът на потребителски цени в България се повиши през ноември с 0,3% спрямо октомври, докато хармонизираната инфлация се ускори годишна база с 1,9% след повишение с 1,5% месец по-рано.
Това представлява най-солиден растеж на годишната инфлация в нашата страна от февруари 2013-а година насам, когато хармонизираният индекс на потребителските цени се повиши с 2,2 на сто.