Исаков: Украйна е виновна за газовата криза. Търсете компенсации от нея

15.01.2009 | 18:26
по статията работи: Петър Чернев
Посланикът на Русия у нас обвини Европа в меко отношение спрямо Украйна
Исаков: Украйна е виновна за газовата криза. Търсете компенсации от нея

Украйна носи вината за това, че в момента Европа е без газ. Руската страна пусна доставките за газ към Европа през Украйна на 13 януари, но впоследствие Украйна наруши постигнатото споразумение между Русия, Европейския съюз и Украйна и доставките бяха спрени. Това заяви по време на пресконференция днес посланикът на Русия в България Юрий Исаков.

По думите му, допуснатите нарушения са няколко:
  1. Украйна не отвори газовите си кранове за доставките на газ
  2. Украйна не допусна международните наблюдатели до газоизмервателните си станции. В централното диспечерско управление на „Нафтогаз” също не са били допуснати европейски наблюдатели.
В момента газовата система на Украйна е празна. Този факт има логично обяснение – Украйна е откраднала газта, подавана от Русия за Европейския съюз. По договор, всичкият газ, подаван от Русия за Украйна, е предназначен за европейските потребители, обясни още Исаков.

От понеделник до момента всяка сутрин Русия подава налягане в газовата си система и очаква Украйна да отвори крановете, които се намират на нейна територия. Такава готовност съществува и в момента. Отделно газовите доставки можеха да бъдат подновени на 10 януари, а не на 12, но Украйна задържа изпълнението на Споразумението за мониторинг, обясни още Юрий Исаков.

Към днешна дата загубите на Русия от газовата криза възлизат на 1.2 млрд. долара. Отделно загубите на Руската федерация от цените, на които тя подава газ за Украйна за периода 1994-2008 г. възлизат на 47 млрд. долара.

Тези цифри показват, че Русия не е заинтересована от кризата. Тя има нужда от парите, които страните от ЕС плащат за руския газ, а Европа има нужда от газ, обясни руският посланик .

В тази връзка Исаков заяви, че Русия е била готова да предоставя на Украйна газ на цена от 250 долара за хиляда куб. метра газ, като в същото време тя го закупува на цена от 370 долара. Той добави, че настъпилата впоследствие криза е отказала Русия от всякакви опити за продажба на газ на Украйна на преференциални цени.

В момента Европа се държи срамежливо с Украйна. Това отношение води до множество студени блокове и къщи, заяви още Исаков. Той каза още, че единственият начин да бъде въздействано върху Украйна, е чрез завеждане на съдебни искове.

Русия вече е завела съдебни искове срещу „Нефтогаз” в Арбитражния съд в Стокхолм. Други две газови компании от Унгария, които са засегнати от кризата, са подали искове в съда в Будапеща. Също така те са се обърнали по този въпрос към Секретариата на Европейската комисия. Такова право има, разбира се, и България, заяви Исаков по време на днешното събитие.

През следващите няколко десетилетия около 1/3 от газа за Европа ще бъде доставян от Русия. Въпреки това Руската федерация няма нищо против диверсификацията на енергийните източници, напротив – подкрепя я. Основна причина за това е фактът, че Русия ще получи възможност да продава газ и на други добре развити от икономическа гледна точка страни, обясни още руският посланик в България.

По думите му, кризата ще доведе до ускоряването на проекта „Южен поток”. Основна причина за това е фактът, че тръбопроводът би ограничил възможността за повтаряне на подобни газови кризи.

Исаков обясни също, че Русия със сигурност няма да участва в проекта „Набуко”, но няма и да пречи на реализацията му. Като причина той посочи, че газът, с който Русия разполага, не е достатъчен, за да захранва и „Набуко”.

Русия, за разлика от Украйна, продължава да изпълнява договорните си отношения както с Европа, така и с България. В газовите договори между Русия и България са залегнали взаимоизгодни условия, включително ценови, съгласувани от страните за дългосрочна перспектива.

Станалата по вина на Украйна криза няма да навреди на отношенията ни с България, изрази надежда посланикът на Русия у нас.

В тази връзка Исаков коментира, че предложението на Украйна тя да доставя руския газ за България не струва, тъй като посочените от Украйна кранове се намират не на границата, а на територията на страната.

На 17 януари в Москва ще се състои среща на високо равнище на страните, засегнати от газовата криза. Тогава ще стане ясно какви ще бъдат следващите им стъпки спрямо Украйна, стана ясно още днес.
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 02.01   1443 г. – Варненски кръстоносен поход: В Битката при Куновица турците са победени от кръстоносците на Владислав III и Янош Хуняди, и много турски командири,...