Искат драстични мерки за обезпечаване на сигурността в железниците

29.09.2009 | 14:11
по статията работи:
Гарите да функционират при засилен контрол, както летищата, предлагат от дирекция "Транспортна полиция"
Искат драстични мерки за обезпечаване на сигурността в железниците

Нуждаем се от много драстични мерки за обезпечаване на сигурността в железниците и в района на ж.п. гарите. Това каза на пресконференция Васил Костадинов, директор на дирекция "Транспортна полиция", част от състава на Охранителна полиция, цитиран от Агенция "Фокус". Поводът на пресконференцията е свързан с проблема с хвърлянето на твърди предмети върху подвижните влакови състави и поставяне на препятствия на ж.п. линиите.

Съставът на транспортна полиция е на критичния минимум (около 800 служители за цялата страна), затова той трябва да се увеличи, отбеляза Костадинов. Навсякъде в европейските държави много стриктно се спазва контролът за пребиваването в района на гарите и ж.п. релсите. Гарите и другите обекти от железопътната инфраструктура да функционират при засилен контрол, както летищата, а не в условията на свободен достъп, нужно е да има и системата за видео наблюдение в района на гарите, коментират експертите.

Трябва да се прецизира и работата на ж.п. прелезите. От две години се водят разговори да се регламентира дейността на транспортна полиция за предотвратяване на престъпленията в железниците, допълни директорът на "Транспортна полиция".

Над 10 000 лева струва едно ново стъкло на електромотрисен влак "Дезиро". Затова щетите от хвърлянето на твърди предмети при подобни влакове са изключително големи. През 2008 година е имало 197 случая на хвърлени предмети по влакове, през 2007 година случаите са били 266, от които 150 разкрити. За първото шестмесечие на настоящата година случаите са 71 - от тях 27 са разкрити и са били установени 64 извършители. 88 са счупените стъкла на влакове, уточни още комисар Костадинов. За 2008 година са пострадали петима души, а за тази година - един на територията на РУ „Транспортна полиция" - София, съобщава БГНЕС.

"Намираме много добри отзиви и почва за съвместна работа с Централната комисия за противодействие на противообществените прояви на малолетни към Министерския съвет и с местната власт", обясни Костадинов. Търси се възможност за преки контакти с училищата, тъй като именно непълнолетните предизвикват подобни престъпления.
Транспортна полиция има и дни на отворени врати. Канят се ученици от отделни училища, които посещават сградите на транспортна полиция.

Секретарят на Централната комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетни и непълнолетни към Министерския съвет Константин Томанов обясни, че проблемите с хвърлянето на твърди предмети и поставянето на препятствия на ж.п. релсите са си чиста проба престъпления и то общоопасни по Наказателния кодекс. Но тъй като най-често лицето е непълнолетно, се третират като противообществена проява.

По думите на Томанов през последните четири години има спад на детската престъпност у нас.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 25.11   1120 г. – Белия кораб потъва близо до Нормандския бряг. 1667 г. – Опустошително земетресение в Кавказ причинява смъртта на 80 хил. души. 1741 г. – С...