Искат промяна в Закона за горите

03.04.2006 | 15:00
по статията работи: econ.bg
Днес беше официално открита Седмицата на гората

 

В Националния исторически музей, резиденция "Бояна", официално беше открита Седмицата на гората. На събитието присъстваха президентът Георги Първанов и министърът на земеделието Нихат Кабил.

При откриването Първанов отбеляза усилията на служителите в горския сектор за намаляването пожарите и за пресичане на незаконното им изсичане. Държавният глава отбеляза и приноса им при подобряването на екологичното състояние на българските гори. Първанов допълни, че работещите в сектора са издигнали авторитета на България като дестинация за ловен туризъм.

Министърът на земеделието и горите Нихат Кабил от своя страна също каза, че служителите в горския сектор са продължили усилията за значителното намаляване на бракониерското изсичане. Вече е време да завърши реформата в горския сектор, която да носи максимум приходи в него и да осигури ефективното управление и стопанисване на българската гора, каза в приветствието си земеделският министър.

Да се направят промени в Закона за горите. Моделът, по който се управляват българските гори не е удачен. Това каза по-късно пред журналисти заместник-министърът на земеделието и горите Стефан Юруков.

Според заместник-министъра, Законът за горите, приет през 1997 година, не функционира добре и моделът, по който се управляват българските гори се е изчерпал. По думите на Юруков в средата на този месец официално ще бъде внесено искане за поправка на закона. Заместник-министърът предложи и да се създаде национален фонд за горите.

В момента 80 процента от горската площ се стопанисва от държавата, а останалите 20 процента от частни лица и общините. За сравнение в страните от ЕС 60% от собствеността на горите е обществена, а останалите 40 процента е в частни ръце. По данни на Министерството на земеделието и горите за изминалия ловен сезон приходите от организиран ловен туризъм са се увеличили с 20 процента и са достигнали 4,2 милиона долара.

През 2005 година са отчетени приходи към бюджета на Националното управление на горите в размер на 91 милиона лева при разчет от 96 милиона лева или изпълнението е 95 процента. Причините за неизпълнение на разчета за приходите са преди всичко лошите климатични условия – пороите и наводненията, които разрушиха пътища и съоръжения при липса на средства по разчета за капиталови разходи за възстановяването им. Като цяло обаче с около 10 на сто са нараснали приходите от дейностите в горите през 2005 г. в сравнение с предходната година.

Съставени са 22 638 акта за нарушения в горите през 2050 г., 471 преписки са изпратени в прокуратурата. 13 горски служители са пострадали сериозно при нападения от бракониери.

През миналата година в системата на горите са работили на щат 7539 служители със средна годишна работна заплата в размер на 3888 лева./Изтоник: БГНЕС

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На тозци ден 03.07   324 г. – В Битката при Адрианопол римският император Константин I Велики побеждава Лициний, който се спасява зад стените на Византион. 1608 г. – Град Квебек е...