Испанският кабинет обсъжда днес бюджета на страната за 2013 г. и 2014 г., съобщава „Би Би Си“. След обсъждането му той ще бъде пратен на Европейската комисия, която да го прегледа.
Миналия месец от Мадрид обявиха нови мерки за съкращения и ново увеличение на данъците. Общият финансов обем на този ход се движи около 65 милиарда евро (79 милиарда долара). Все още се ширят страховете, че проблемното производство на страната, както и масивно задлъжнелите банки може да принудят Испания да поиска спасителен пакет.
Възвращаемостта на десетгодишните облигации на страната стигна 7,1% днес. Ако тя остане на това ниво, е твърде вероятно правителството да не може да си позволи да олекоти своите дългове и да не се справи с тях.
Гърция, Португалия и Ирландия потърсиха външна финансова помощ и спасителни пакети при горе-долу сходно ниво на доходност.
През месец юни Испания поиска 100 милиарда евро заем от Европейския фонд за финансова стабилност (ЕФФС). Целта на отпуснатите средства бе да се „изхранят“ задлъжнелите банки и да се уравновеси тяхното тежко положение.
Вчера пък президентът на Европейската централна банка (ЕЦБ) Марио Драги изтъкна, че институцията е готова да се намеси в облигационните пазари, за да олекоти състоянието на страни като Испания. Той обаче уточни, че е нужна официална молба от страна на Мадрид спрямо ЕФФС и Европейския механизъм за стабилност (ЕСМ), за да застане ЕЦБ зад държавата.
Противници на подкрепата на ЕЦБ за Испания са както Финландия, така и гръбнакът на еврозоната Германия. Сходно е отношението им и към евентуална намеса на институцията към затруднената ситуация и в Италия. Финландците и немците обявиха, че единственият случай, в който биха подкрепили задлъжнелите страни, е ако те обещаят да се придържат към изключително стриктни бюджетни планове.