България още не е готова за еврозоната, заключи Европейската централна банка (ЕЦБ) тази седмица. Същото мнение споделя и Европейската комисия (ЕК), която направи редовния си преглед на конвергентните програми на осемте държави, които са потенциални участници във валутния съюз на ЕС.
Това са България, Чехия, Латвия, Литва, Унгария, Полша, Румъния и Швеция.
Четири са основните изисквания за приемането на еврото – стабилност на цените, публичните финанси, обменен курс и кдългосрочни лихвени проценти, пише iNews.bg.
Ето и какво показа доклада на ЕК:
Инфлация – само две държави изпълняват изискването за стабилност на потребителските цени – България и Швеция. Според разпоредбите инфлацията в страните кандидатки не трябва да надвишава с повече от 1,5% средната 12-месечна инфлация в трите държави с най-стабилни цени във валутния съюз. За март 2012 година това е 3,1%.
Публични финанси – и тук само две са държавите, които изпълняват изискванията – България и Швеция. За България вече са задействани мерки за прекратяване на процедурата за свръхдефицит.
Обменен курс – тук се анализира нормалното колебание на разликите във валутния механизъм (ERM) на Европейската монетарна система. През последните две години само валутите на Литва и Латвия участват в механизма ERM II. Това означава, че само тези две държави изпълняват този критерий.
Дългосрочни лихвени проценти – само две държави не спазват този критерий, според който лихвите не трябва да бъдат повече от 2 процентни пункта над достигнатите от най-добре представилите се държави в общността през годината, предшествала прегледа. Към март 2012 година този процент е 5,8 на сто.
В заключение на данните от Конвергентния доклад от ЕК коментират, че нито една държава не е готова да приеме еврото на този етап. По тази причина и не се налага промяна на статута на държавите и те остават "членове с дерогация", допълват от Брюксел.
"Докладът ни показа, че страните са направили някакъв напредък по отношение на приемането на еврото, макар и на различни етапи", заяви Оли Рен, комисар по въпросите на паричната политика в ЕС. Той допълни още, че иска да окуражи страните да следват политиките, които ще им помогнат да се приближат към еврозоната.