Македония ще участва в АЕЦ "Белене", пише днес македонският вестник "Вечер", позовавайки се на информация на българския вестник "Стандарт". От Министерството на икономиката на Македония са заявили, че засега няма инициатива от македонска страна за инвестиции във втората атомна централа у нас.
В нашата енергийна стратегия има опция да се гради ядрена централа в Македония. Страната разглежда възможността за участие в изграждането на българсакта ядрена централа в "Белене", която в момента е застой заради недостиг на средства, пишат български медии, цитирани от Агенция "Фокус".
Правителствени източници в Македония обаче твърдят, че досега в правителството не е имало нито обсъждане, нито каквото и да било решение Македония да се включи в проекта. Събеседници на "Утрински весник" предполагат, че може би към българската АЕЦ е проявил интерес някой частен инвеститор от Македония, но и тази алтернатива е почти невъзможна, пише БТА.
От информацията са изненадани и в Македонската академия на науката - МАНУ, които трябваше да изработят първата енергийна стратегия на Македония от 2010 до 2030 година. От МАНУ смятат, че много по-реално е да се изгради "домашна" ядрена централа в Македония, а дали тя ще бъде в Мариовския или в някой друг регион, тепърва ще се решава.
Професор Константин Димитров смята, че всяка инициатива и инвестиция е полезна, но трябва да се направи анализ на възвръщаемостта, за да се реши дали ще се строи ядрена централа в Македония.
Напоследък от изграждането на АЕЦ се интересуват няколко държави в региона (Сърбия също заяви интерес към участие в проекта - бел.ред.). Ако всички те официално се присъединят към проекта, това ще осигури част от необходимото финансиране на строителните дейности, както и пазар за електроенергията, която ще произвежда АЕЦ "Белене", смятат депутатите, цитирани във вторнишкия брой на вестник "Стандарт"