КЗП: Фирмите за бързи кредити масово ползват нелоялни търговски практики

27.06.2023 | 09:35
по статията работи: econ.bg
След проверките ни установихме, че в 90% от случаите търговците на бързи кредити използват нелоялни търговски практики, като събират повече пари от това, което им е дължимо от потребителите. Това заяви Стоил Алипиев, председател на КЗП
КЗП: Фирмите за бързи кредити масово ползват нелоялни търговски практики
Снимка: под лиценза на creative commons

След проверките ни установихме, че в 90% от случаите търговците на бързи кредити използват нелоялни търговски практики, като събират повече пари от това, което им е дължимо от потребителите. Това заяви Стоил Алипиев, председател на Комисията за защита на потребителите (КЗП). 

"Ние сме наясно, че това е сектор, който е в подем, а когато един сектор е в подем, регулациите няма как да следват интензитета на икономическите отношения между потребителите и търговците, и респективно - последиците от това. Именно подобни ситуации на подем водят до натрупване на множество нелоялни търговски практики, които изкривяват целия пазар", посочи той.

Комисията е направла преглед на общите условия  при отпускането на бързи кредити е и открила много клаузи, които не поставят потребителя в равноправно положение.

"Небанковото кредитиране е нещо съвсем различно от това, което представят банките като продукт. Небанковото кредитиране е насочено към потребители, които са особено уязвима група. Това обичайно са хора, които взимат кредит при условията на крайна нужда - било то за покриване на неотложни разходи, дори и за здраве. Става дума за хора, които нямат достъп до по-евтиния банков финансов продукт", каза той.

"Когато става въпрос за небанково кредитиране, би следвало потребителят да взима по-информирано решение, защото обикновено то се взима в изключително кратки срокове", твърди Алипиев.

В същото време от БНБ отчетоха рекордно нарастване на жилищните заеми. В края на месец май общият размер на отпуснатите от банките кредити за покупка на къщи и апартаменти достига 17,5 млрд. лв., обявиха от БНБ. Това представлява увеличение с рекордните 2,646 млрд. лв. за година, или със 17,8%. Основната причина за това са все още сравнително ниските лихви.  Потребителските кредити за домакинствата нарастват с 11,6% за година и достигат 15,76 млрд. лв. Голяма част от тези заеми също са свързани с имоти - за ремонти в дома или за покупка на обзавеждане. Ръстът на потребителските заеми е доста по-малък от увеличението на ипотечните. За година потребителските кредити са нараснали с 1,64 млрд. лв., или с 1 млрд. лв. по-малко отколкото е ръстът при ипотеките.

Домакинствата взимат доста повече заеми от фирмите. За година кредитите за домакинствата са нараснали с 14,3%, или общо с 4,36 млрд. лв. и в края на май достигат 34,9 млрд. лв. Същевременно кредитите за бизнеса нарастват с 8,3%, или с 3,23 млрд. лв., като общият им размер достига 42 млрд. лв.

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 20.11   284 г. – Диоклециан става римски император. 1194 г. – Палермо (Сицилия) е завладян от император Хайнрих VI. 1541 г. – Жан Калвин представя теорията си...