Основната част от разигравания сценарий с Корпоративна търговска банка (КТБ) е ориентирана към унищожаване на банката, за замитане на следи от финансови престъпления на всякакви участници, както и към отнемане на собствеността на нейни акционери. Това пише в декларация на Конфедеративния съвет на КТ „Подкрепа“, адресирана до държавния глава Росен Плевнелиев, премиера Пламен Орешарски, парламентарните групи в Народното събрание, главния прокурор Сотир Цацаров и управителя на Българската народна банка (БНБ) Иван Искров.
Синдикатите посочват, че в момента вместо да се предприемат действия за оздравяване на банковата институция се акцентира върху тезата за обявяването й в несъстоятелност.
От КТ „Подкрепа“ питат защо Комисията за финансов надзор (КФН) продължава да бъде пасивна по казуса КТБ. Те подчертават, че във финансовата институция 12% от акциите са собственост на множество дребни акционери.
„В обществения дебат не присъства и темата: защо, кой и как е предлагал решения, като например въвеждане на банкова ваканция, които биха тласнали страната в невъобразим финансов и социален хаос“, се казва още в декларацията.
В своята декларация от КТ „Подкрепа“ подчертават, че твърдението за липсващите кредитни досиета е „съшито с бели конци“. Те акцентират върху задължението тези документи да бъдат съхранявани на няколко места и коментират, че „информацията, съдържаща се в тези досиета на практика не може да изчезне“.
Според синдикатите съмнение буди краткият период от 10 дни, за който е била направена проверката на КТБ и е бил определен кредитния портфейл на банката.
От КТ „Подкрепа“ подчертават, че със своето писмо искат да „изразят острия си гняв и възмущение по повод инсценираната банкова криза“.
Синдикатите настояват да бъдат предприети няколко мерки по случая с Корпоративна търговска банка. Сред тях е въвеждането на необходимите законови промени, които да позволят ползването на корпоративните влогове, чийто размер надвишава обема на покритите такива с гаранция. Причината за това искане е тези средства да бъдат използвани за изплащането на заплати, както и социални и здравни осигуровки на работниците, чиито работодатели имат сметка в КТБ.
Също така от конфедерацията искат да бъдат анализирани действията на държавата, както и тези на Централната банка от страна на независима комисия, подпомагана от Европейския банков орган и Европейската централна банка. Те смятат, че това ще спомогне да се видят пропуските в процедурите и законодателството и на тази база да се направят необходимите задължителни препоръки.
„Да се извърши международен, независим, задълбочен и пълен одит на активите и пасивите на кредитната институция в регламентирания от закона срок“, искат още синдикатите.