Какво се случва с българската прокуратура?

15.05.2013 | 17:00
по статията работи: Теодора Пенева
Казусът с откритите в Костинброд фалшиви бюлетини се разраства все повече
Какво се случва с българската прокуратура?

Казусът с откритите в Костинброд фалшиви бюлетини се разраства все повече. След като вчера от електронната поща на зам.-главния прокурор Борислав Сарафов беше изпратено писмо, което поставя под съмнение авторитета и действията на прокуратурата по случая, днес засегнатите органи, институции и лица се стремят с изказванията си да внесат някаква яснота по темата.

Писмото

Предизвикалото скандал съобщение отваря множество въпросителни още преди прочитането на самия текст. То е изпратено до електронната поща на телевизия bTV, като технически негов подател е Борислав Сарафов.

Писмото обаче е подписано от „група достойни прокурори, на които им писна да бъдат използвани“. В този смисъл авторът на текста би могъл да се счита за неизвестен.

Така или иначе в него са отправени редица смели обвинения. „Достойните прокурори“ сигнализират, че нито един елемент от популяризираната информация за откритите в печатница „Мултипринт“ 350 хиляди бюлетини не е верен – като се започне от времето и се приключи със самия брой на бюлетините.

Обвинителите обаче са притискани да мълчат за тези факти, като дори са заплашвани с физическа саморазправа. Нещо повече - текстът гласи, че прокуратурата у нас се използва като боксова круша. Тя е "удобен виновник, репресивна томахавка за разчистване на политически сметки".

Чашата обаче е преляла на предсрочните парламентарни избори на 12 май 2013 г. В този случай прокуратурата е била „изпълнител и лакей на политико-олигархичната прослойка“. Тя се е превърнала и в ключов фактор за решаването на вота.

Към писмото са приложени четири документа. Два от тях представляват сигнали, подадени от бившия народен представител от „Коалиция за България“ Мая Манолова. Първият е с дата 10 май 2013 г. И е изпратен до главния прокурор Сотир Цацаров. Той е за това, че вече отпечатани бюлетини са били изнесени от печатница и са били разпространени с цел манипулиране на резултата от вота на 12 май.

Във втория сигнал Манолова известява, че е разкрила подготвяно фалшифициране на електронното преброяване на бюлетините от страна на изпълнителния директор на „Информационно обслужване“ Ивайло Филипов и председателя на Съвета на директорите на държавното предприятие Валери Борисов.

В третия документ са поместени обясненията на собственика на „Мултипринт“ Ивайло Димитров“ за броя на отпечатаните от предприятието му бюлетини. Там фигурират и тези на Ивайло Димитров и Георги Иванов – служители на фирмата.

Приложено е още прокурорско постановление, с което се възлага на Държавна агенция „Национална сигурност” (ДАНС) да извърши проверка в печатницата в Костинброд заради откритите бюлетини.

Реакции и оценки

Главният прокурор Сотир Цацаров отправи остра критика към разпространилия се в медиите имейл. „Прокурорите, които са достойни, не са анонимни. Достойните са малко по-грамотни от човека, който е писал писмото“, заяви той, перифразирайки подписа на автора (авторите) на текста.

Въпреки всичко от изказването на обвинител номер едно у нас стана ясно, че публикуваните документи са автентични и са част от данните по проверката, която прокуратурата е възложила на ДАНС. Те обаче не изчерпват информацията по разследването. Няма я например самата справка по него, посочи Цацаров. Според него причината е, че документите са подбирани избирателно.

„Целта на имейла е да опровергае това, което бихме съобщили днес", каза още той.

Друг важен извод, за който главният прокурор информира, е, че въпросните документи не са изтекли от прокуратурата. До момента те са се намирали в ДАНС.

Информацията не е излязла и оттам, заяви пък служебният министър-председател Марин Райков на откриването на днешното заседание на Министерския съвет (МС), предаде iNews.bg. За това го е уверил лично председателят на структурата Красимир Казаков.

От своя страна Роман Василев, временно заместващ подалия оставка софийски градски прокурор Николай Кокинов, представи мостра на бюлетина от Министерския съвет и я сравни с вещественото доказателство – бюлетина, иззета от печатницата в Костинброд. Намерените бюлетини са иззети веществени доказателства, обясни той.

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
5.00/3
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 23.01   393 г. – Римският император Теодосий I провъзгласява 9-годишния си син Хонорий за съимператор. 1482 г. – Излиза първото печатно издание на Петокнижието. 1556...