За да създадете рентабилна птицеферма, първо се постарайте правилно да определите целите и задачите на обекта - дали ще произвеждате само кокоши яйца за консумация или птици от комбинирано направление за яйца и месо. Това коментира за в. „Монт прес" Григорий Димов oт Областната служба за съвети в земеделието. Може кокошките да са от бройлерно направление, яйцата от които ще се ползват главно за инкубация - те са доста по-скъпи. Тогава осигурете доставката на най-подходящите породи или хибриди. Ето още няколко важни съвета, с които всеки, който е решил да се занимава с птицевъдство, е важно да се съобрази, препоръчва още Димов.
Ако ще използвате налични сгради, предварително направете оценка, за каква точно птицевъдна дейност са най-подходящи, какъв е техният капацитет, каква технология на отглеждане на птиците - подово или клетъчно, може да се прилага. Това също трябва да се прецени и при изграждането на нова птицеферма.
Предварително решете, от каква възраст ще се отглеждат птиците в помещението - от първия ден след излюпването, от едномесечна възраст или от настъпване на половата зрялост. Нужно е прецените в различни помещения ли ще отглеждате птиците или само в едно, без преместване, през целия период на използването им.
От значение е какво оборудване ще използвате, в зависимост от това дали е прието клетъчно или подово отглеждане, т.е. размер на клетките, брой, видове хранилки и поилки, гнезда и т.н. Капацитетът на помещенията за отделните категории птици трябва да осигурява възможност за отопление, осветление, въздухообмен, хранене и поене, и то в оптимални граници.
Предварително трябва да бъде изяснен и въпросът, как и от кого ще се осигурява ветеринарното обслужване на фермата. Задължително е предварително да приемете, а по-късно и да прилагате определена профилактична програма, както и да осигурите лечение при нужда. Имайте предвид, че обикновено при предварителната подготовка се пропуска яснотата по пласмента на получените яйца - къде, как и при какви условия ще се продават.
При реална и точна оценка на условията, които могат да се създадат, при компетентно решаване на основните въпроси за отглеждането и храненето на птиците и при реални финансови възможности на стопанина, птицефермата може да е икономически изгодна.