Как се промени стандартът ни на живот за последните 20 години? Според статистиката страната ни е двойно по-богата. Темата в студиото на „Здравей, България” старши изследователят в Института за пазарна икономика Петър Ганев.
Преди две десетилетия сме имали 29% от покупателната способност на средностатистическия европеец. Според изследване през 2023 г. българите са стигнали 64 на сто от нея.
Чуждестранните инвестиции у нас пък са нараснали с над 20 млрд. евро между 2010 и 2022 г., сочат данни от изследването.
Прогнозата на Ганев е, че е възможно за няколко години да постигнем още 10% от покупателната способност на европейците, ако задържим сегашните нива и останем конкурентноспособни.
Въпреки че България е член на Европейския съюз от 2007 г., покупателната способност на населението се доближава до средното в ЕС със скоростта на охлюв. Това е не само усещането на потребителите, но го показват и официалните данни. Данните за непрекъснатия ръст на заплатите, отчасти заради адмнистративното повишаване на минималната заплата, отчасти заради наддаването за кадри в условията на остър недостиг, не могат да променят картината.
Тази ситуация на твърде бавен напредък роди преди години шегата, че за да достигне България развития свят, то той трябва да тича срещу нея.
В началото на месеца Евростат обяви данните за Брутния вътрешен продукт по държави според покупателната способност за 2023 г. България очаквано остава на последно място в ЕС като през годината покупателната способност е с 36% под средното за общността.
Непосредствено преди България са Гърция (-33%) и Латвия (-29%). За сравнение, Хърватия, която вече успя да влезе и в еврозоната, е по-напред - с 24% под средното за ЕС.