Държавата да поеме дела на социалнослабите за саниране и обновяване на сградата, в която живеят. Това предлага депутатът от "Атака" Николай Пехливанов. Тези средства няма да са като подарък, а ще се вписват като тежест на жилището и ще се възстановяват при продажба или наследяване на имота, или при отпадане на обстоятелството, квалифициращо гражданина като социално слаб.
По 5000 лева излиза на един апартамент участието в санирането на блока, която сума е
непосилна за много български семейства, посочи Пехливанов. Затова освен подпомагане на социално слабите той предлага да има и държавна гаранция при банковите кредити за саниране на жилищните
сгради.
Ще са необходими около 200 млн. лева, които държавата да инвестира в саниране на
жилищните сгради в рамките на пет години. За тази година ще са необходими между 10 и 15 млн. лева, за да можем да усвоим предвидените за това европейски средства, стама ясно от думите на депутата,
предаде БТА.
Той очаква да бъде създаден гаранционният фонд за саниране на жилищата и иска министър Симеон Дянков да предложи финансов модел за саниране на жилищните сгради в България.
Програмата за подпомагане на санирането на жилищни сгради по Оперативна програма "Регионално развитие" ще бъде представена в Брюксел през юни. Държавата ще се опита да защити пред Европейската комисия възможността санирането на сгради да се плаща до 50 на сто с европейски средства.
500 лв. на апартамент ще бъде минималната гаранция, за да може държавата да вложи средства в подготовката на проекти за саниране на жилища. Това заяви по-рано днес министърът на регионалното развитие и благоустройството Росен Плевнелиев. Той добави, че ако впоследствие хората се откажат, парите им ще бъдат възстановени.
Държавата ще плати енергийния одит, както и структурното обследване на сградата. Това се налага, тъй като тя трябва да гарантира устойчивост на проекта. От хората ще се изиква да съберат единствено половината сума за санирането, а останалото ще дойде като "бонус".